Yurtdışında dil eğitimi almak için kullanılan zaman ve parayı eğitim ve gelişim yatırımı olarak geri almak tüm öğrencilerimizin ve velilerimizin ortak arzusudur. Doğru ülke, şehir, dil okulu ve program seçimi yurtdışı eğitim hedeflerinize ulaşmanızda önemli etkiye sahiptir. Yurtdışı dil eğitiminiz için en doğru tercihi yapmakla sadece yabancı dil öğrenmekle kalmayacak , yurtdışı tecrübesi edinerek bilgi, görgü ve yaşam tecrübesi de kazanacaksınız. ‘Yurt dışında dil eğitimi seçimi’ makalesi ile yurtdışı eğitim kararınızda dikkat etmeniz gereken kriterler hakkında bilgi verip, doğru tercih yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

‘Yurtdışında dil eğitimi seçimi’ makalemiz 18 yaş üstü yetişkin öğrencileri hedeflemektedir. 18 yaş altı genç öğrencilerimiz, yaz okulu tercihleri konusunda lütfen yaz okulları sayfalarımızı inceleyiniz.

Günümüzde ulaşım imkanlarının artması ve ucuzlaması ile dünyanın uzak noktalarına seyahat etmek artık çok daha kolay. Şöyle ki, 1930’ların başında gemi ile aylar süren yolculuklar ile Amerika’ya gidenler ,bugün Amerika’ya 13 saatte giderken ‘Off çok uzun sürdü’ diye sızlanmamıza eminiz ki çok şaşırırlardı. Ulaşım sürelerinin kısalması ve maliyetlerin düşmesi sonucu öğrencilerimiz de artık yurtdışında eğitim almak için dünyanın her yerine seyahat etmeye başladı. Fakat gideceğiniz ülkenin coğrafi konumu ve iklimi sizin bölgeye alışmanızda çok büyük bir etmendir. Mesela Kuzey Avrupa ülkelerinin kapalı havası, kış aylarında çok az gün ışığı görmesi, bizim gibi Akdeniz toplumlarından gelen öğrencilerin depresif bir moda girmesine neden olmaktadır. Yine benzer şekilde Kanada gibi kışların ülkemize göre daha uzun ve soğuk geçtiği ülkelerde insanların kış aylarında genellikle dışarıda az zaman geçirme eğiliminde olmaları, yabancı dillerini pekiştirmek isteyen öğrenciler için olumsuz bir ortam oluşmaktadır. Yurtdışında dil eğitimi alınan ülkenin coğrafi ve iklim özellikleri her zaman öğrencilerin aleyhine değil çoğu zamanda lehine olmaktadır. Mesela ülkemizde kış iken Avustralya, Yeni Zelanda veya Güney Afrika ‘da yaz olması ve sıcaklıkların 30 derece gibi bizim iklimimizin yaz aylarına yakın değerlerde olması , İngilizceyi bu ülkelerde öğrenmek isteyen öğrenciler için bir avantajdır. Özellikle gün ışığı saatlerinin uzun olması, gideceğiniz şehirde yerel insanlar ile daha çok sosyalleşmenize ve yurtdışında eğitimin en önemli sebeplerinden biri olan ‘ pratik yapma’ konusunda da olanak sağlayacaktır.

Yurtdışında dil eğitiminin bir sektör olarak geliştiği İngiltere’de hemen hemen her küçük kasabada bir İngilizce dil okulu bulmak mümkündür. Bu kadar çeşitliliğin içinde nerede eğitim alacağınızı belirlemek büyük bir sorun olabilir. Küçük kasabalarda, halkın içine karışmak ,hayata adapte olmak ve insanlarla tanışmak çok kolay olacaktır. Bunun yanında küçük bir kasaba bir süre sonra (özellikle 12 hafta dan uzun süre yurtdışında eğitim alacaksanız) sıkıcı gelecektir. Büyük şehirler (özellikle Londra) ise yaşam maliyetleri açısından sorun olabilir. Oxford, Cambridge, Manchester, Liverpool, Newcastle, Edinburgh, Brighton gibi orta büyüklükteki yerler ise aldığınız dil eğitimi süresince sıkılmayacağınız canlı şehirlere örnek olarak verilebilir. Üstelik bu şehirlerde yaşam maliyetleri de oldukça uygundur. İrlanda, ABD, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda ülkelerinde dil eğitimi almak için kesinlikle büyük şehirler seçilmelidir.

Avrupa’daki dil eğitim programları içinde tanınan, bilinen şehirlerin yerine daha küçük şehirleri tercih etmek yaşam maliyetlerinizi ciddi oranda düşürecektir. Bunun yanında gelişmiş toplu taşıma ağı ile büyük şehirlere ulaşım çok daha ekonomik ve hızlı olacaktır.

Yurtdışında eğitim alacağınız dil okulunu seçerken dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Bunlardan biri seçeceğiniz dil okulunun yapısıdır. Tüm dünyada şubeleri olan bir okul zinciri mi yoksa küçük bir aile işletmesi mi? Her iki türün kendine göre avantajları olmakla beraber; butik aile okullarının öğrencilerine gösterecekleri kişisel ilginin çok daha fazla olacağını, öğretmenlerin ve personelin adınızı hemen öğreneceğini, küçük bir sorununuz karşısında bile sizi dinleyip sorununuzu çözmeye çalışacağını unutmayınız. Üstelik butik aile okullarının büyük çoğunluğunun kalite standartlarının diğer okullardan çok daha yüksek olması da büyük bir avantajdır.

Dil okulu seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta , okulun bulunduğunuz ülkede birden çok şubesinin olmasıdır. Özellikle 12 haftadan fazla yurtdışında eğitim almayı planlıyorsanız, en az iki şubesi olan bir okulu seçmek ve belirli bir hafta sonra şube değiştirmek hem yabancı dil öğrenme motivasyonunuzu güçlendirecek hem de yeni bir çevre edinmenizi sağlayarak farklı aksanları tanımanıza yardımcı olacaktır.

Seçtiğiniz dil okulunun şehrin merkezine mesafesi , büyük şehirler dışındaki okulların ise havalimanlarına mesafesine de dikkat etmenizde fayda var.

Sizin için en uygun olan ülke ve okulu seçmek kadar, yurtdışında alacağınız dil eğitim programının türünü seçmek de önemlidir. Ülkemizde kısaca İngilizce kursu diye tanımladığımız programlar kendi içinde genel İngilizce, iş İngilizcesi, sınava hazırlık ve akademik İngilizce olarak ayrılmaktadır. Hangi tür eğitim programını seçeceğiniz sizin İngilizce öğrenme amacınız ile ilgilidir. Mesela bir avukatın İngilizce öğrenme hedefiyle bir turizmcininki farklı olabilir. Yurtdışında dil eğitimi için seçeceğiniz okulda hedefleriniz doğrultusunda uygun dil kursları verildiğinden emin olmalısınız. Bazı programların isimlerinin etkileyici görünmesi sizin için uygun oldukları anlamına gelmemektedir. Örneğin İş İngilizcesi programları sadece yönetici sekreterlerine yöneliktir. Doğru eğitim programı seçiminde danışmanlarımız sizlere yardımcı olmaktadır.

Konaklama, şüphesiz yurtdışında dil eğitimi alırken öğrencilerimizin aklındaki en büyük soru olacaktır. Yanlış konaklama seçimi yurtdışı eğitim sürecinizi kabusa çevirebilir. Öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama şekli aile yanı konaklamadır. Bu konaklama genelde yurt konaklamasından daha ucuz, öğrenci evleri veya pansiyonlardan ise daha pahalıdır. Aile yanında konaklama en güvenli ve yabancı dil öğrenmek için en ideal konaklama şeklidir. Yurtdışında eğitim alırken okullar, aile yanı konaklamanız için bölgelerindeki aileler ile öğrenci konaklatma anlaşması imzalarlar. Yurt dışındaki dil okullarımızın konaklama görevlileri yılda en az iki defa aileleri ziyaret ederler. Konaklama görevlileri ayrıca ailelerin komşuları, doktorları gibi onları tanıyan kişilerden referanslar isterler. 18 yaş altı öğrenci kabul eden ailelerdeki yetişkinlerden ayrıca sabıka kaydı da talep edilmektedir. Aileler öğrencilere tek kişilik veya iki kişilik odalarda konaklama sağlarlar. Aksi özellikle talep edilmedikçe aynı dili konuşan iki öğrenci aynı aileye yerleştirilmez. Aileler öğrencilere yarım pansiyon konaklama imkanı sunarlar. Yarım pansiyon konaklama sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden oluşur. Tam pansiyon konaklama sunan aileler sabah kahvaltısı ve akşam yemeğine (yarım pansiyon konaklama‘ya) ek olarak öğrencilere paket öğle yemeği de vermektedir. Kültürel farklılıklardan dolayı öğrenciler genelde gittikleri ülkenin yemek düzenine alışmakta zorluklar çekebilirler. Evdeki banyo tuvaleti öğrenciler ve aileler ortak kullanırlar. Bazı aileler öğrencilere özel banyo ve tuvalet tahsis etmektedir. Evlerin büyüklüğüne göre bir evde iki veya daha fazla öğrenci misafir edilebilir.

Aile yanı konaklama ücreti, okul tarafından öğrencilerden tahsil edildikten sonra belirli bir işletme kesintisi ile ailelere ödenir. Dolayısı ile öğrenciler ailelere misafir olmaları karşılığı bir ücret öderler. Genellikle ailelere en yüksek ücreti ödeyen okullar, en kaliteli ve gelir seviyesi en yüksek aileleri tercih edenlerdir. Bir çok dil okulu ailelere yürüme veya kısa bir ulaşım mesafesindedir. Tüm yabancı dil okulları evde ,kedi köpek olup olmaması, farklı cinsiyette öğrenciler olup olmaması, sigara içilip içilmemesi gibi sorular sorarak öğrencilerine en uygun aileyi eşlemeyi hedefler. Daha önce hiç yurtdışına çıkmamış ailesinden ya da ülkesinden ilk kez ayrılacak öğrencilerin ilk bir kaç ay aile yanında kalması onlar için büyük bir avantaj olacaktır.

Okul yurdu konaklaması , öğrencilerin en çok sorduğu; fakat maliyet nedeniyle tercih etmediği bir konaklama türüdür. İngiltere ve Malta’daki bir çok dil okulunun kendi bünyesinde veya bulundukları şehirlerdeki özel yurtlarda oda kontenjanları vardır. Yurtlar öğrencilerin yaşlarına göre farklı özellikler taşımaktadır. Yetişkin öğrencilerin yurtları tek kişilik veya iki kişiliktir. Yurtlarda genellikle banyo, tuvalet ve mutfak ortak kullanılmaktadır. Az sayıda da olsa özel banyo tuvaletli, hatta mikrodalga fırınlı ve su ısıtıcılı mutfağı olan yurtlar da bulunmaktadır. Yurt seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar, yurtların okula, şehir merkezine ve toplu taşımaya uzaklığı, yurtlardaki öğrencilerin yaş ortalaması, milliyet dağılımları, yurt depozito ücreti (anahtar ve odaya verilecek muhtemel zararlar karşılığı alınır) miktarıdır. Yurtlar sayıca aile yanına göre az kapasiteye sahip olduğu için yurt konaklaması tercih eden öğrencilerin erken kayıt yaptırmaları şarttır.

Öğrenci evleri; yetişkin öğrencilerin ilk bir kaç hafta aile yanı veya yurt konaklaması sonrası en çok tercih ettiği konaklama şeklidir. Öğrenci evi, genellikle yurtdışında uzun süre kalacak öğrencinin bir apartman dairesini kiralayıp bir odayı kendi kullanırken diğer odaları başka öğrencilere kiralamasıdır. Bu tür konaklamalarda evi kimler ile paylaşacağınız çok önemlidir. Yurtdışında çok popüler olan bu konaklama şekli için öğrencilerimize bu tür konaklamaları Türkiye’den ayarlamamalarını, gittikleri ülkede özellikle kendileri ile aynı okuldaki öğrenciler ile bu tür konaklama alternatiflerini araştırmaları öneririz. Bu tür konaklamalarda internet, su, elektrik gibi giderler paylaşılmaktadır. Genellikle de 2 haftalık depozito istenmektedir.

Yurtdışında yabancı dil eğitimi almayı planlayan öğrencilerin karşısına çıkan en büyük engel hiç şüphesiz maliyetlerdir. Yabancı dilinizi yurtdışında geliştirmeyi planlarken mutlaka eğitim maliyetlerini düşünmüşsünüzdür. Fakat bir çok öğrenci yaşam ve ulaşım maliyetlerini genellikle yuvarlak rakamlarla hesaplar ve genelde iyi yapılmayan bu hesap ailenize ek bir maliyet veya gittiğiniz ülkede parasızlık olarak karşınıza çıkar. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için sadece eğitim maliyetlerini değil yaşam, ulaşım, vize, sigorta maliyetlerinizi de detaylı olarak araştırmanız gerekmektedir.

Eğitim maliyetleri okulların haftalık belirli bir saat (genelde 15 saat, 20 ders veya 28 ders) yabancı dil eğitim karşılığında sizden talep edeceği ücret olarak bilinir. Temelde doğru bir yaklaşım olarak eğitim ücretine başvuru ücreti, kitap ücreti kurye ücreti ve bazı durumlarda kurs tarih değişikliği ücreti gibi ücretler de eklenmelidir. Özellikle 4 haftalık bir kursa giden bir öğrencin başvuru ücreti, kitap ücreti ve kurye ücreti toplamı eğitim bedelinin % 25’i olabilir.

Eğitim ücretlerini kıyaslarken dikkat etmeniz gereken derslerin süreleridir. Yurtdışındaki bazı yabancı dil okulları dersleri saat (60 dakika) olarak vermektedir. Bunun yanında yurtdışında 45 dakika veya 50 dakikalık dersler de veren dil okulları vardır. İngiltere’de öğrenci vizesi alabilmek için haftada en az 15 saatlik bir dil kursuna, ABD’de ise 16 saatlik bir kursuna yazılmanız gerekmektedir. Haftada 15 saatlik bir dil kursu size 15 saat * 60 dakika = 900 dakika eğitim verirken haftada 20 derslik ama 45 dakikalık bir kurs da 900 saatlik eğitim verecektir. Haftalık kaç saatlik bir dil kursu seçeceğiniz sizin yabancı dil öğrenme amacınız ve hedefleriniz göre değişecektir.

Başvuru ücreti (Kayıt Ücreti olarak da bilinir) okula kısa yada uzun süre kayıt yaptıran öğrencilerden talep edilen kayıt aşamasındaki idari giderleri karşılamak için alınan ücrettir. Özellikle İngiltere bir çok İngilizce dil okulu ve yurtdışındaki kaliteli bir çok yabancı dil okulunda başvuru ücreti alınmaz. ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki İngilizce dil okullarının neredeyse tamamında bu ücret alınmaktadır. Avrupa’daki Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca dil okullarında ise başvuru ücreti mutlaka alınır. Başvuru ücreti genellikle kayıt aşamasında ödenir ve vize almamanız veya öğrencinin kayıttan vazgeçmesi durumunda iade edilmez. Kitap ücreti (materyal ücreti olarak da bilinir) ise okulların eğitim materyalleri ve kaynakları için öğrencilerden talep ettiği bedellerdir. Her ne kadar yurtdışındaki çoğu yabancı dil kursu kendi kitaplarını yazmış olsa da çoğu okul fotokopi destekli tanınan bir yayın evinin kitabını kullanmaktadır. Bu yayınların telif ücretleri ve kitap bedelleri olarak bu ücret alınmaktadır. İngiltere ve İrlanda’da birçok İngilizce dil kursu bu ücretleri öğrencilerinden almaz, Amerika, Kanada, Malta, Avustralya ve Yeni Zelanda da ise okullar öğrencilerin kayıt oldukları hafta sayısına göre öğrencilerden kitap ücreti almaktadır. Kitap ücretleri genellikle faturanıza eklenecek ve her zaman vize onayınızdan sonra ödenecektir.

Kurye ücreti, okul kabul belgelerinizin ıslak imzalı kopyalarının vize başvurusunda talep edildiği durumlarda bu kıymetli evrakları göndermek için okulların talep ettiği ücretlerdir. Islak imzalı okul kabul belgeleri sadece ABD konsolosluğunda talep edilmektedir. ABD dışındaki tüm dil kursları vize için gerekli belgeleri e-mail ile göndermektedir. ABD’deki İngilizce kursunuza erken kayıt yaptırırsanız I-20 belgenizi normal posta ile de isteyebiliriz. Bu durumda Kurye ücreti ödenmez. Kurye ücreti talep eden okullar bu ücretli vize başvurusunda önce başvuru ücreti ile beraber talep ederler. Vize alınamaması veya öğrencinin kayıttan vaz geçmesi durumunda ise başvuru ücretinde de olduğu gibi iade edilmez.

Kurs tarihi değişikliği ücreti, gerek vize gerekse seyahat planınızdaki değişliklerden kaynaklanan nedenlerle okul başlangıç tarihinizi, okulunuzun başlamasına belirli bir süreden daha az bir zaman kala değiştirirseniz talep edilecek ücrettir. Genelde ABD’deki okulların talep ettiği bu ücret sadece kısa bir zaman kala okul başlangıç tarihini ertelemek isteyen öğrencilerden talep edilir.

Yabancı dil eğitimi alacağınız ülkedeki yaşam maliyetleri de eğitim maliyetleri kadar dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerdendir. Yaşam maliyetleriniz barınma, beslenme, ülke için ulaşım, haberleşme ve sosyal yaşam giderlerinizden oluşacaktır. Birçok ülke yabancı bir öğrencinin minimum yaşam maliyetlerini hesaplamış ve vize başvurusu için bu paranın bir banka hesabında olmasını şart koşmuştur. Bu hesaplamaları yapılırken öğrencilerin arkadaşları ile paylaşmalı (hatta iki kişilik) bir odada kaldığı, banyo, tuvalet ve mutfağı ortak kullanacağı, kendi yemeğini kendi pişireceği, toplu taşımayı kullanacağı ve öğrenci standartlarında bir sosyal hayatı olacağı baz alınarak yapılmıştır. Aşağıda 2014 yılı itibari ile yabancı öğrenciler için aylık yaşam maliyetlerini belirleyen ülkeler ve belirlenen miktarları bulabilirsiniz.