GKR Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Master Eğitimi

Yurtdışı Master Programları

Yurtdışı Master Programları

Master eğitimi üniversite lisans eğitimini tamamladıktan sonra mezunların uzmanlaşmak için aradıkları, seçtikleri belki de lisans eğitimlerine göstermedikleri seçiciliği gösterdikleri programlardır. Council of Graduate Schools verilerine göre, bugün Amerika’da üniversite mezunlarının %75’i master programına kaydolup, bunların %90’ı diplomalarını almaya hak kazanıyor.

Master eğitim programlarının hızlı bir şekilde gelişmesi, yenilenmesi ister istemez mezunların da master eğitimi almaya yönelmesine sebep olmaktadır. Profesyonel master programlarında program detaylarıyla öğrenilirken, işveren ve işletmelerin istediği iletişim, zaman yönetimi, kritik karar alma ve analitik düşünme gibi özellikler de kazanılmaktadır. Bu özellikler olası iş veya kariyer değişikliklerinde de kullanılabilir. Bu gelişime bir başka sebep de bu programların daha pratik çözümler üretmesi olabilir. Buna göre iş dünyasının gereksinimleri de saptanarak ihtiyaçları giderecek master eğitimlerinin sunulması hem öğrenciyi bu eğitimi almaya hem de işvereni bu programlardan mezunları tercih etmeye zorlamaktadır.

Amerika’da 1996 ile 2006 arasında yapılan bir araştırma, 10 yılda ülkede verilen master eğitimi programlarının %43 arttığını gösteriyor. En çok artış %63 ile eğitim alanında olmuş. Bunu sırasıyla İşletme ve Yönetim, Fen ve Mühendislik alanları takip etmiş.

Master eğitimleri gelecekteki istihdam ve kariyerin yükselmesi için anahtardır. Teknolojinin gelişimi, insan kaynaklarının daha profesyonel ve etkili bir şekilde yönetimi, küreselleşme ile büyüyen yeni ekonomilerin ihtiyaçları daha çok bilgi, daha çok tecrübe, daha çok uzmana ihtiyaç duymaktadır. 2007’de Amerika’da master sahibi olanların işsizlik oranı %1,8 iken, sadece üniversite mezunu olanlarda %2 idi. Bu farkın önümüzdeki 10 yılda daha da artması beklenmektedir.

Bir Master Derecesi Alarak;
• Kariyerinizi yükseltirsiniz
• Etiket sahibi olursunuz
• Daha iyi bir geliriniz olur
• Profesyonel donanımınızı parlatırsınız
• Yeni güçler kazanırsınız
• Kariyerinizi değiştirirsiniz
• Doktora yaparsınız

Master programlarını yurtdışında yaparak bir de kişisel özgüven kazanmış olursunuz. Farklı ülkelerden ve farklı eğitim geçmişleri olan üniversite mezunlarının bir araya geldiği ortamlar o ana kadar hiç düşünmediğiniz gibi düşünebilir, farklı gözlerle olayları değerlendirebilirsiniz. Bir Çinlinin bir olay karşısındaki tavrı ile bir İtalyan’ın farklı olurken sizinki bambaşka olabilir. Derslerin dışında pratik uygulamalar yaparak, projelerde çalışarak, belki staj da yaparak bilginizi pratikte de kullanabilirsiniz. Bu tür uygulamaların size daima avantaj sağlayacağını unutmayın.

İngilizce bilenlerin anadili İngilizce olmayan bir ülkede master eğitimi alması o ülkenin de dilini master yaparken öğrenmesine olanak sağlar. Bu sayede çoğu insanın ne kadar zaman harcayarak kazanmaya çalıştığı ikinci bil dil bilme ayrıcalığını siz aynı anda kazanırsınız. Örneğin İspanya’da master eğitimi yaparken bir sene boyunca İspanyolca öğrenebilirsiniz.

Her ülkede master eğitim süreleri birbirinden farklıdır. İngiltere’de çoğu master programı bir sene sürer. Amerika’da 2 yıl harcayarak alacağınız eğitimi İngiltere’de bir yılda tamamlayabilirsiniz.

İyi bir üniversite araştırması yapmak için master eğitimi konunuzu tespit ettikten sonra not ortalamanızı, iş tecrübeniz, master eğitimi konunuzla ilgili bilgilerinizi analiz etmelisiniz. Örneğin, not ortalaması 3 üzeri isteyen bir programa ortalamanız 2,5 ise başvuru yapmanız gereksiz olabilir. Okul araştırmanızı mutlaka ayırmak istediğiniz bütçeyi de göze alarak yapmanız gerekir.

Master eğitimi almak istediğiniz ülke ve üniversiteye göre başvuru yöntemi ve tarihi değişebilir. Örneğin, Amerika’da okulların çoğunun son başvuru tarihleri bir önceki yılın Kasım ayıdır ve okullar başvuru esnasında GRE veya GMAT sınavlarının sonuçlarını isterler. İngiltere’de ise başvurular önceki yılın Mayıs ayına kadar rahatlıkla yapılabilir.

Niyet mektubu bir master eğitimi alacak adayın programa giriş için anahtarıdır. Yazacağınız mektup tamamen size özel olmalıdır. Nitekim internetten alacağınız kopyanın en iyisi olduğunu bilemezsiniz. En iyi mektubun sizin yazacağınız mektup olduğunu bilirseniz işinizi kolaylaştırmış olursunuz. Mektubunuzu yazarken bilmeniz gerekenler ve cevap vermeniz gereken sorular vardır. Master eğitimi yapmak istediğiniz konuyu bilmek zorundasınız, bunun yanı sıra eğitimin verildiği okulu, eğitmenlerini de bilmelisiniz. Okulların internet siteleri bu konuda imdadınıza yetişecektir. Eğitim konunuz ile ilgili daha önce yaptığınız çalışmaları varsa iş tecrübelerinizi okuyucu ile paylaşmalısınız. Bu mektubu okuyan kişi muhtemelen size master eğitimi boyunca eğitim verecek olan program lideriniz olacaktır. Neden master eğimini seçtiğinizi açıkça belirtmelisiniz, bununla ilgili aile veya arkadaşlarınızdan örnekler de verebilirsiniz. Mektubunuzun en önemli kısmı ise master eğitimini tamamladıktan sonra kariyeriniz ile ilgili gelecek planlarınızı açıkladığınız kısmı olacaktır. Bir niyet mektubunun bir sayfadan az iki sayfadan da fazla olmaması gerekir.

Özgeçmiş (CV) master başvurunuzda olması gereken size ait bir belgedir. Başvuru dosyanızı inceleyenlerin sizin hakkınızda bir bakışta çok bilgi edinmelerini sağlamanız gereken bu belge, kronolojik olarak sıralanmalıdır. Bir sayfayı geçmemesi özellikle tercih edilir. Tasarım konularında master yapacakların ise “portfolyo” çalışmaları özgeçmişleridir.

GRE (General Record Examination) Amerika ve diğer bazı ülkelerde mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere master veya doktora düzeyinde eğitim almak için girilen sınavdır. Sınav iki ayrı formatta verilir; biri Genel diğeri ise Konu testidir.

GRE General Test – Genelde işletme master eğitimi alacaklar bu sınava girerler. Sözel, Sayısal ve Analitik Yazma kısımlarından oluşan çoktan seçmeli bir sınavdır. Herhangi bir belirli alana ait olmaksızın, sözel mantık, sayısal mantık, eleştirel düşünme ve analitik yazma becerilerini ölçer. Türkiye’de sınav bilgisayar tabanlı verildiği için her zaman girilebilir. Verbal ve Quantitative puanları taban 130, tavan 170. Buna göre Verbal 154, Quantitative 152 gayet de iyi bir puan sayılır. Ancak okullar hiçbir zaman minimum şu puanla alırız demezler. Not ortalaması özellikle düşük olan öğrenciler yüksek GRE puanları sayesinde master programlarına daha kolay girebilirler.

GRE Subject Test – Bu sınavı almak genel sınav varken zorunlu değildir. Ancak başvurusunu daha çok desteklemek isteyen master adayları kendilerinin bilgi düzeyini ispat etmek için alırlar. Biyoloji, Biyokimya ve Moleküler Biyoloji, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Edebiyat, Matematik, Fizik, Psikoloji alanlarında sınav alınabilir. Sınav paper-based dediğimiz yöntemle yapıldığından yılda 3 kez Ekim, Kasım ve Nisan aylarında alınabilir.

Yurtdışında Master Programları için Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

 • Almanya - Master Programları

  Türkiye ile ekonomik ve sanayi işbirliği, ülkemize olan yakınlığı, ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleri ile Almanya yıllardır Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ‘Yüksek Öğrenim’ merkezlerinden biri olmuştur.

 • Amerika - Master Programları

  Yurtdışında master denilince Amerika akla ilk gelen ülkeler arasındadır. Kuşkusuz ki çok kültürlü yapısı ve ticari bir dünya devi olması, çok sayıda dünya genelinde sırlamada yüksek üniversiteye ev sahipliği yapıyor olması master eğitimi için Amerika’nın popüler ülkeler arasına girmesinin sebeplerindendir.Amerika’da master yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle hedeflerini tam olarak belirlemeleri gerekmektedir. Hangi bölümde master yapacağına karar vermek, Amerika’daki çok sayıdaki üniversite arasından sağlıklı bir eleme yapabilmek için gerekenler arasında en öncelikli öneme sahiptir

 • Avustralya - Master Programları
  Avustralya’nın dünyanın en yaşanılabilir ülkesi seçilmesinden yüksek yaşam standartları ve muhteşem doğası kadar dünya çapında ünlü üniversiteleri sunduğu yüksek kaliteli master imkanları da etkili olmaktadır. Avustralya, çok kültürlü yapısı ile dünyanın farklı ülkelerinden binlerce insanın uyum içinde yaşadığı, güvenli ve modern bir ülkedir.
 • Finlandiya - Master Programları

  Finlandiya Avrupa Birliği üyesi bir İskandinav ülkesidir. Finlandiya Orta Asya ve Sibirya kökenli bir ülke olup, sonradan Kuzey Avrupa ülkelerinin oluşturduğu Nordik ülkeler arasına katılmıştır. Finlandiya Avrupa’nın en az nüfusa sahip ülkesidir. Soğuk-ılıman bir iklime sahip olan Finlandiya’da kışlar soğuk ve kurak, yazları ise ılıman bir havaya sahiptir.

 • Fransa - Master Programları

  Fransa dünyanın en popüler turistik ülkesidir. Pek çok insan için doğal güzelliği, şaşırtıcı iklimi, sanat müzeleri ve galerileri ile açık hava eğlence aktiviteleri gibi Fransa’yı ziyaret etmenin birçok nedeni bulunmaktadır.

 • Hollanda - Master Programları

  Kuzeybatı Avrupa’da yer alan Hollanda Kuzey Denizi, Belçika ve Almanya ile komşudur. Resmi dili Flemenkçe olan Hollanda’da İngilizce de çok sık konuşulan diller arasındadır. Hollanda Uluslararası Ceza Mahkemesi başta olmak üzere uluslararası mahkemelere ev sahipliği yapmaktadır. Sanayi, nakliye, balıkçılık, ticaret ve bankacılık Hollanda’nın başlıca geçim kaynakları arasındadır.

 • İngiltere - Master Programları

  İngiltere ülkemize yakınlığı ve yüksek kalitede eğitim seçenekleri sunması açısından yurtdışında master yapmak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan İngiltere’de çok sayıda üniversite neredeyse tamamı YÖK denkliği bulunan master programı bulunmaktadır.

 • İrlanda - Master Programları

  Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda, Avrupa’nın batısında yer almaktadır. İrlanda İngilizce konuşulan bir ülkedir. İngiltere’nin batısında yer alan İrlanda dünyanın dört bir yanından gelen turistler ve öğrenciler için Avrupa’nın en popüler ülkelerinden biridir. İrlanda’nın para birimi Euro’dur. Resmi dili İngilizce ve İrlandaca (Gaelic)’dır. İngilizce ülke genelinde konuşulmaktadır, İrlandaca ise daha çok kırsal kesimlerde konuşulmaktadır.

 • İspanya - Master Programları

  İspanya tarihi, kültürü ve eğitim sistemiyle yurt dışı eğitim alanında önemli bir yere sahiptir. İspanya Avrupa’nın en fazla öğrenci çeken ülkelerinden biridir. İspanya ılıman iklimi, doğal güzellikleri, mimari tasarımları ve samimi insanlarıyla canlı bir atmosfere sahiptir. İspanya dünyanın safran ve zeytinyağı üreticilerinden biridir. Ülkenin ekonomisini destekleyen bazı diğer önemli sektörler arasında yenilenebilir enerji, telekomünikasyon, turizm ve tekstil imalatı yer almaktadır.

 • İsveç - Master Programları

  Yüksek yaşam standartları ile bilinen İsveç, dünyanın en kuzeydeki ülkelerden biridir. Avrupa Birliği üyesi olan İsveç, kendi para birimi İsveç kronu (SEK)’nu kullanmaktadır. İsveç’in resmi dili İsveççedir. İsveç’te öğrenciler yükseköğrenimde İngilizce eğitim almaktadır. Halkın çoğu iyi derecede İngilizce konuşmaktadır.

 • İsviçre - Master Programları

  İsviçre Konfederasyonu 26 kantondan oluşmaktadır. En çok bilinen şehirleri ise Bern, Zürih, Lozan, Basel ve Cenevre’dir. Para birimi İsviçre Frangı (CHF)’dır. İsviçre AB üyesi devlet olmamasına rağmen Schengen Anlaşması’nı imzalamasıyla ek vizelere ihtiyaç olmadan Avrupa ülkelerinde ziyaret etme imkânı vardır.

 • Kanada - Master Programları

  Kanada, eğitim, sağlık, ekonomi ve yaşam koşulları açısından dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kanada’da tüm devlet üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır.

 • Portekiz - Master Programları

  Portekiz, Schengen Anlaşması olan Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Portekiz dünya üzerinde küçük bir alana sahip olsa da Avrupa’nın en eski ülkesi konumundadır. Avrupa kıtasının en batısında bulunan Portekiz, Akdeniz iklimine sahip Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden biridir. Portekiz’in en büyük şehri ve başkenti Lizbon’dur. Önemli şehirleri; Porto, Coimbra, Braga, Faro, Evora, Leiria’dır. Para birimi Euro’dur. Portekiz’de yıl boyunca birçok festival ve geleneksel kutlamalar gerçekleştirilmektedir. Şubat ayında Rio karnavalına benzer birçok etkinlik Lizbon ve Algarve’de düzenlenmektedir.

Yurtdışı Dil Okulları

Yurtdışı Yaz Okulları

Yurtdışında Üniversiteler

Yurtdışında Master

Yurtdışı Sertifika Programları

Vize Danışmanlığı


Top
 • Bizi takip edin
 • GKR Yurtdışı Eğitim