,

AMERİKA'da Üniversite Eğitimi

Amerika Üniversite Eğitimi

Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri, doğuda Atlas Okyanusu’ndan batıda Büyük Okyanus’a kadarki coğrafi alanı kaplamaktadır. Kuzeyinde Kanada, güneyinde Meksika körfeziyle çevrilmiş olan Amerika, Amerika kıtasında yer almaktadır ve dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Amerika 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşmaktadır. Washington DC Amerika’nın tek federal bölgesidir. Alaska eyaleti ise eyaletler arasında başka devlet bulunan ayrı bir Amerika toprağıdır. Alaska eyaleti Amerika’nın toprak bakımından en büyük eyaletidir. Teksas ise Amerika’daki en büyük ikinci eyalettir.

Amerika’da yaşam doğu ve batı sahillerinde yoğunlaşmıştır. Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler de en çok doğu ve batı yakasındaki büyük şehirleri tercih etmektedir. Doğu kısmında New York, Boston, Miami; batı tarafında ise San Francisco, Los Angeles, San Diego Amerika’da İngilizce eğitimi için öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerdendir. Amerika’nın coğrafi büyüklüğü nedeniyle doğu ve batı yakası arasındaki mesafe oldukça fazladır. Amerika, dünyanın en büyük ve en modern ulaşım ağına sahip ülkelerden biridir. Kara, hava ve demiryolu ulaşımının çok gelişmiş olduğu Amerika’da nehirler üzerinden de ulaşım yapılmaktadır.

Amerika üniversite eğitimi için öğrencilerin izleyebileceği iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki doğrudan 4 yıllık bir üniversiteye başvurmaktır. Diğer bir yöntem ise, 2 yıllık eğitimi veren ve sonrasında 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapabileceğiniz Community College başvurusu yapmaktır. Community College eğitimi alan öğrenciler önlisans mezunu olarak değerlendirilmektedirler. Öğrenciler her iki şekilde de Amerika’da üniversite eğitimi alma hayallerini gerçekleştirebilirler.

Öğrencilerin Amerika üniversite eğitimi alırken dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Community College başvuru kabulleri daha kolaydır ve eğitim maliyetleri daha düşüktür. Ancak Community College önlisans eğitimine denk gelmektedir. Community College eğitimini tamamlayan öğrenciler 4 yıllık üniversiteye geçiş yapabilirler. Doğrudan 4 yıllık üniversitenin başvuru koşulları daha zorlayıcı olmakla birlikte eğitim maliyetleri daha fazla olacaktır.

Amerika’da Üniversite Giriş Şartları

Amerika üniversite eğitimi için öğrencilerin TOEFL ve SAT sınavlarına girmeleri ve başarılı sonuçlar almaları gereklidir. Amerika üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin İngilizce dil seviyeleri TOEFL ve SAT sınavlarını vermeleri için yeterli düzeyde olmalıdır. İngilizce dil bilgileri yeterli olmayan öğrencilere Amerika üniversite eğitimi öncesinde İngilizce hazırlık kursu alması tavsiye edilmektedir.

TOEFL ve SAT sınav sonuçları kadar öğrencilerin not ortalamalarının belirli bir oranda başarılı olması da Amerika’da üniversite giriş şartları için önemlidir. Amerika üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin lise mezuniyet derecelerinin %70 ve üzerinde olması gerekmektedir. SAT sınavı talep etmeyen bazı üniversitelerde bulunmaktadır. ABD’de sınavsız üniversite imkanı sunan bu okullarda eğitim almak için ise öğrencilerin lise mezuniyet başarı ortalamaları %80 ve üzerinde olmalıdır. ABD’de sınavsız üniversite eğitimi hakkında detaylı bilgiyi eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Amerika’da üniversite giriş şartlarından bir diğeri de maliyet konusudur. Amerika’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler yeterli miktarda maddi durumu olduğunu kanıtlamalıdır. ABD’de üniversite eğitimi alacak öğrenciler banka dökümleri ile maddi durumlarını gösterebilirler. Maddi durumu yeterli olmayan öğrenciler ise Amerika’da burslu eğitim de alabilirler. Türkiye’de lise son sınıf, lise mezunu hatta üniversitelerin ilk yıllarında okuyan öğrenciler akademik başarı burslarına başvurabilmektedirler. Amerika’da burslu eğitim programlarına başvuracak adayların yüksek not ortalamaları yanında, iyi derecede İngilizce bilmeleri ve SAT sınavından yüksek skor çıkarmış olmaları gerekmektedir. Öğrencilerin bütçe planlaması yaparken Amerika’da üniversitelerin eğitim maliyetleri dışında, konaklama ve yaşam giderlerinin de olacağını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Amerika’da üniversite ücretleri, okuldan okula göre değişiklik göstermektedir. Amerika’da üniversite ücretleri ve Amerika’da burslu eğitim hakkında detaylı bilgi almak için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Amerika üniversite eğitimi ile öğrenciler dünya çapında kabul gören üniversitelerde eğitim alırlar. Amerika üniversite eğitimi öğrencilere diplomayla birlikte itibar, kalite ve uluslararası alanda tanınırlık kazanmalarını sağlamaktadır. Amerika üniversite eğitimi ile öğrenciler mezun olduklarında iyi bir kariyer başlangıcına sahip olmaktadır. Amerika üniversite eğitimi almak öğrencilere özgüven kazanmanın yanında Amerikan kültürünü yakından deneyimleme fırsatını da beraberinde getirecektir. Mezun olduktan sonra 12 ay çalışma izni ile Amerika’da kalma imkanına da sahip olabilirsiniz. OPT (Optional Practical Traning) ile Amerika’da üniversite eğitiminizin bitiminde, eğitim gördüğünüz alanda 12 ay çalışma izniniz olacaktır.

Amerika’da üniversite, OPT ve Amerika’da burslu eğitim konuları hakkında detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

AMERİKA'da Üniversite Eğitimi Veren Okullarımız

Arkansas State University

Arkansas State University

Boston University, Summer Term

Boston University, Summer Term

Bradley University

Bradley University

California Lutheran University

California Lutheran University

California State Uni, Long Beach Ext

California State Uni, Long Beach Ext

California State University - San Marcos

California State University - San Marcos

Chatham University

Chatham University

College of Business & Technology

College of Business & Technology

Colorado State University

Colorado State University

Dowling College

Dowling College

Edmonds Community College

Edmonds Community College

European School of Economics, Amerika

European School of Economic benzersiz lisans, master, MBA programlarıyla Londra, New York, Roma, Milan, Floransa ve Madrid ve kendi merkezlerinde sertifika programları sunan, uluslar arası yüksek eğitim kurumudur.

Florida Institute of Technology

Florida Institute of Technology

Florida International University

Florida International University

Florida Southern College

Florida Southern College

Full Sail University

Full Sail University

Golden Gate University

Golden Gate University

Hult University USA

Hult University USA, 1964 yılında, Boston’da Amerika’nın ilk özel kurumsal üniversitesi olarak açılmıştır. Üniversitenin Amerika’da 4 ayrı şehirde kampüsü bulunmaktadır. Bunlar; New York, Miami, Boston ve San Francisco kampüsleridir. Bugün dünyanın uluslararası işletme okullarından biri olan Hult University’de 140’dan fazla farklı ülkeden öğrenciye lisans ve yüksek lisans düzeylerinde eğitim sunulmaktadır.

Jacksonville University

Jacksonville University

Johnson & Wales University

Johnson and Wales University, 1914 yilinda kurulmus olup, 90’dan fazla farkli ülkeden yaklasik 16,000 ögrenciye egitim sunan özel bir üniversitedir. Üniversite, lisans ve yüksek lisans programlarinin yaninda ögrencilere hizlandirilmis programlar ve online egitim imkani sunmaktadir.

Kendall College

Kendall College

Kutztown University

Kutztown University

Lewis University

Lewis University

Long Island University CWPost Campus

Long Island University - CWPost Campus

Los Angeles Film School

Los Angeles Film School

Mercer University

Mercer University

Metropolitan College of New York

Metropolitan College of New York

Monroe College

Monroe College

Musicians Institute

Musicians Institute

National University

National University

New School of Architecture & Design

New School of Architecture & Design

New York Film Academy

New York Film Academy

New York Institute of Technology

New York Institute of Technology

Northeastern University

Northeastern University

NYU SCPS

NYU - SCPS

Oklahoma City University

Oklahoma City University

Oregon State University

Oregon State University

Pace University

Pace University

Polytechnic Instiute of NYU

Polytechnic Instiute of NYU

Rocky Mountain College of Arts&Design

Rocky Mountain College of Arts&Design

San Diego State University Extension

San Diego State University Extension

Seattle Central College

Seattle Central College, Amerika Birleşik Devletleri, Washington eyaletinin Seattle şehrinin merkezinde yer alan tek 2 yıllık ön lisans programları sunan bir kolejdir. Öğrenciler 2 yıllık ön lisans programlarını bitirdikten sonra Seattle Central College’ın anlaşmalı olduğu üniversitelerde lisans tamamlama yaparak fakülte mezunu olmaktadırlar. Kolej kampüsü, alışveriş merkezlerine, restoranlara, kafelere, müzelere, kütüphanelere, tiyatrolara, şehir parklarına ve tüm ulaşım olanaklarına yürüyüş mesafesindedir.

Southern Illinois University - Carbondale

Southern Illinois University - Carbondale

The New York Conservatory for Dramatic Arts

The New York Conservatory for Dramatic Arts, sinemalarda, televizyon dramalarında, internet dizilerinde ve reklamlarda rol almak isteyenlere profesyonel oyunculuk eğitimi sunan bir konservatuvardır. Okul, 1980 yılında, televizyon reklamları için daha iyi oyuncular yetiştirmek amacıyla Joan See tarafından kurulmuştur.

UCLA Extension

UCLA, University of California Los Angeles’ın kısaltmasıdır. UCLA, Amerika Birleşik Devletlerinde ve dünyada üst sıralarda yer alan araştırma üniversitelerinden biridir. Dünyada ilk 500 üniversite arasında gösterilen UCLA’nın kampüsü, Los Angeles’ın batısında Westwood Village olarak adlandırılan bölgede yer almaktadır. UCLA, yaklaşık 40.000 öğrencisine lisans, yüksek lisans, sertifika ve doktora programları sunmaktadır.

UMASS Boston

UMASS Boston

UMASS Dartmouth

UMASS Dartmouth

UMASS Lowell

UMASS Lowell

University of California Berkeley Ext

University of California Berkeley Ext

University of California Riverside Ext

University of California Riverside Ext

University of California San Diego Ext

University of California San Diego Ext

University of Cincinnati

University of Cincinnati

University of Hartford

University of Hartford

University of New Hampshire

University of New Hampshire

University of New Haven

University of New Haven

University of South Florida

University of South Florida

University of Utah

University of Utah

Webster University, Amerika

Dünya genelinde birçok kampüsü buluna Webster University Amerikan sistemi ile eğitim veren yapısı ile Avrupa’da ve Amerika’da yabancı öğrencileri en çok tercih ettiği özel üniversitelerdendir. 22.000 öğrencisi bulunan üniversitesinin ana kampüsü ABD’de St Louis, Missouri’de dir. Okulun ABD’de Orlando ve Irvine’da, Hollanda’da Leiden’de ve Yunanistan’da Atina’da kampüsleri bulunmaktadır.