BURSLAR

YLSY Bursu Nedir?

YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Amacıyla Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme) Bursu, üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının uzman ve eğitmen ihtiyacının karşılanması amacıyla mecburi hizmet karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen yurt dışında lisansüstü öğrenim burs programıdır.

ÜNİVERSİTE

Kanada'da Staj

Kendini geliştirme isteği olan üniversite öğrencileri ve yeni mezun olmuş adaylar için en büyük fırsatlardan biri de yurtdışında staj yapmaktır.

SINAVLAR

GRE Nedir?

GRE (Graduate Record Examination), Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye dahil diğer ülkelerde tıp ve hukuk hariç İngilizce eğitim verilen bölümler üzerine yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilen bir sınavdır.

SERTİFİKA

Kanada’da Sertifika ve Diploma Programları; Post-Secondary ve Postgraduate nedir ? Farkları nelerdir ?

Kanada’da sertifika ve diploma programları kısa süreli eğitimlerdir. Bu eğitimler iki farklı düzeyde verilir. Post-Secondary (lise sonrası) ve Postgraduate (lisans sonrası).

GENEL

En Ucuz Yurtdışı Eğitim Okulu

En ucuz yurt dışı eğitim okulu fiyatını hesaplarken sadece eğitim ücreti değil, yaşam, ulaşım ve harçlığınızı da hesaba katmalısınız. Yurtdışı dil okulları artan rekabet ve yüksek döviz nedeniyle sezonluk indirimler yapmakta ve öğrenci adaylarına avantajlı paketler sunmaktadır.

SERTİFİKA

TESOL Nedir?

Mütercim Tercümanlık, İngiliz Dili Edebiyatı, Amerikan Kültür ve Edebiyatı gibi bölümlerden mezun olmuş birçok birey İngilizce öğretmenliği yapmaya karar vermekte olup okudukları üniversitenin düzenlediği formasyon programlarına katılıp iki sene bedelli eğitim almak durumunda kalmaktadırlar. Ancak formasyon programlarının içeriğinde gelişen eğitim teknolojileri göz önüne alınmamakta ve katılımcılara uluslararası öğretmenlik yapabilecek bir sertifika sunulmamaktadır.

SINAVLAR

SAT Nedir?

SAT (Scholastic Aptitude Test) Amerika’da bulunan üniversite ve yüksek okullara başvurularda kullanılan ve birçok eğitim kurumu tarafından kabul edilen bir sınavdır. Amerika’da hem Amerikan vatandaşlarının hem de yabancı uyruklu öğrencilerin katılabildiği, Türkiye’de ise yabancı uyruklu öğrencilerin katılabildiği bir sınav olmaktadır.

SINAVLAR

GRE Sınav Ücreti

GRE (Graduate Record Examination), Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye dahil diğer ülkelerde tıp ve hukuk hariç İngilizce eğitim verilen bölümler üzerine yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilen bir sınav olmaktadır

GENEL

Amerika'da Staj

Gençler için profesyonel olarak iş tecrübesi kazanmak gelecek planları için oldukça önemlidir. Yurtdışında staj yapma isteği ise gençler arasında oldukça popülerdir. Genç nüfusun fazla olduğu ülkemizde, gençlerin en büyük kaygısı işsizliktir. Bu nedenle donanımlı bir CV’ye sahip olarak iş aramak, iyi bir kariyer için ilk adımdır.

MASTER

Yurtdışında LLM Programları

LLM (Master of Laws) olarak adlandırılan Yurtdışı hukuk master programları her yıl çok daha fazla hukuk öğrencisinin mesleki kariyeri için tercih ettiği bir programdır. LLM master programları genellikle bir yılda tamamlana yoğun master programlarıdır.

MASTER,SERTİFİKA

Kanada’da Master mı? Sertifika, Diploma mı?

Kanada’da eğitimine devam etmek lisans mezunu olan öğrenciler Kanada’da master ve sertifika – diploma programları arasında karar vermekte genelde zorlanırlar. Sizlere rehberlik etmesi için bu konuda bir yazı hazırladık. Kanada’da Master mı ? Sertifika-Diploma programları mı? sorularına cevap vermenizi kolaylaştıracak benzerlikleri ve farklılıkları aşağıda bulacaksınız. Umarım bu yazı sizler için faydalı olur.

DİL OKULU

YURTDIŞINDA DİL OKULU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Yurtdışında dil eğitimi almak için yaptığı zaman ve para yatırımın almak tüm öğrencilerimizin ve velilerimizin ortak arzudur. Doğru ülke, şehir, dil okulu, program seçimi yurtdışı eğitim hedeflerinize

ÜNİVERSİTE,MASTER

İspanya'da Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni

İspanya’ya eğitim almak için giden öğrencilerin, eğitim sürelerinin ya da vize sürelerinin bitiminde kendi ülkelerine dönmesi beklenirdi. Artık öğrencilerin 12 aya kadar iş aramaları veya kendi işlerini kurmaları için mezuniyetten sonra kalmalarını destekleyen yeni bir yasa çıkarıldı.

ÜNİVERSİTE,MASTER

YÖK Denklik Başvurusu

Yurtdışında üniversite bitirmiş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının diploma denkliğine ihtiyacı vardır. Bu denkliğin alınabilmesi için e-Devlet YÖK Denklik Başvurusu üzerinden online başvuruda bulunması gerekmektedir.

SINAVLAR

Hangi IELTS sınavına girmeliyim?

Günümüzde yurtdışında yüksek öğrenim görmek isteyen birçok aday bulunmaktadır. Yurtdışında okumak ve çalışmak için bu adaylar global bir dil olan İngilizce dilinin hakimiyetini üniversitelere ve işverenlere ispatlamaları gerekir. İngilizce dil seviyesini ölçen birçok sınav bulunmasına rağmen dünya genelinde en geçerli İngilizce sınavı IELTS’dir. Diğer dil sınavlarına göre daha kullanışlı bir sınav olan IELTS sınavının farklı türleri bulunmaktadır. Birçok aday IELTS sınavını ismen bilse de ‘Hangi IELTS sınavına girmeliyim?’ sorusuna cevap aramaktadır.

SINAVLAR

IELTS Nedir? Kaç farklı IELTS sınavı vardır?

IELTS "International English Language Testing", İngilizcenin kullanıldığı birçok ülkede çalışmak ya da eğitim almak isteyenlerin dil seviyelerini değerlendiren bir sınav olmaktadır. IELTS sınavı dünya’da kabul edilmiş standartlar çerçevesinde değerlendirilmekte ve her dil seviyesini kapsamaktadır.

SINAVLAR

GMAT Sınavının Tarihleri?

GMAT "Graduate Management Admission Test" birden çok girip, aldığını en yüksek skoru üniversite başvurularınızda kullanabilirsiniz. GMAT sınavına, sınav aralarından en az 16 gün ara olmak kaydı ile yılda toplam 5 defa girebilirsiniz.

SINAVLAR

GMAT sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

GMAT "Graduate Management Admission Test" sayısal, sözel ve analitik bölüm sonuçlarının resmi olmayan değerlendirmesi ve toplam sonucunuz sınav sonunda belirtilir. Sınavda kişisel nedenlerle performansını yeterince ortaya koyamadığını düşünen adaylar isterlerse bu skorlarını iptal edilmesini isteyebilir.

SINAVLAR

GMAT Sınav Ücreti

Yurtdışında İşletme master ve doktorası yapacak öğrencilerin tercih ettiği GMAT Sınavı Türkiye’de de birçok üniversite tarafından ALES yerine kabul edilmektedir. Oldukça zor bir sınav olan GMAT a zor bir sınav olan GMAT sınavı geçme veya kalmalı bir sınav olmayıp, adaylar 200 ile 800 puan aralığında sonuç almaktadır.

SINAVLAR

TOEFL Nedir? Kaç Farklı TOEFL sınavı var?

İngilizce konuşulan bir ülkede bir üniversitede okumak isteyen uluslararası öğrencilerin bir dil sınavına girmesi gerekmektedir ve TOEFL bu sınavlardan önde gelenlerden biri olmaktadır. TOEFL "Test of English as a Foreign Language" resmi adı olan ‘yabancı dil olarak İngilizce Testinin’ kısaltmasıdır. İngilizce becerileri okuma, konuşma, dinleme ve yazma açısından analiz ederek İngilizce konuşma ve anlama yeteneklerini değerlendirmektedir. Bunların hepsi akademik çalışmalarınızı yürütmeniz için gereken becerilerdir ve test, öğrencilerin müfredatın İngilizce öğretildiği bir ülkede seçtikleri kursa devam etmelerini ve başarılı olmalarını sağlamak için kurumlar tarafından kullanılmaktadır. TOEFL testi genellikle bilgisayar üzerinden yapılır.

DİL OKULU,BURSLAR

YÖK Yurtdışı Eğitim Bursları

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) her yıl birçok araştırma görevlisine yurtdışında eğitim almaları amacıyla çeşitli burslar vermektedir. Bu burslar Yurtdışı Araştırma Bursları (YUDAB) ve YÖK – Yabancı Dil Eğitim Bursları olmak üzere iki kategoride toplanmaktadır.

SINAVLAR

SAT Hazırlık İpuçları

Birçok öğrenci farkında olmasa bile SAT hazırlığını ilkokul yıllarından beri yapmaktadır. SAT her ne kadar Amerikan sisteminde eğitim alan öğrencilerin yeteneklerini ölçmek için tasarlanmış olsa da farklı ülkelerin eğitim sistemleri de SATiçin gerekli altyapıyı sağlamaktadır. Dolayısıyla SAT’e girecek her öğrenci SAT hazırlığının büyük kısmını çoktan gerçekleştirmiştir. Eğitim hayatınız boyunca girdiğiniz her sınav, ders, okuma ve matematik problemi ile öğretmenleriniz sizi SAT için hazırlamıştır.

ÜNİVERSİTE,MASTER

Yurtdışında Üniversiteye Nasıl Başvurulur?

Yurtdışında üniversiteye başvurmak isteyen öğrencilerin üniversiteye başvuru yaparken en çok dikkat etmesi gereken konu üniversitelerin son başvuru tarihleridir. Her üniversitenin yabancı öğrenciler için son başvuru tarihi bulunmaktadır ve genelde yurtdışında yabancı öğrenciler için belirlenen son başvuru tarihleri yerel öğrencilerinkinden farklılık göstermektedir. Günümüzde birçok üniversiteye başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru kabul edildiğinde okuldan bir kabul mektubu yollanmaktadır. Bu kabul mektubu ile birlikte öğrenci vizesine başvuru süreci başlatılmaktadır.

LİSE,ÜNİVERSİTE

Advanced Placement (AP) Nedir?

Advanced Placement (AP), ABD ve Kanada'daki lise öğrencilerinin üniversite düzeyinde dersler almasına olanak sunan programdır. Bu program sayesinde öğrenciler lisede okurken üniversiteden ders almakta, sınavlardan yüksek puan alan öğrenciler ders kredisi kazanabilmektedir. Ders kredisi almaktan daha çok öğrencinin üniversite düzeyinde dersleri başarı ile takip edebilecek olması, lise son sınıftaki öğrencilerin sıralamadaki iyi üniversitelerden kabul ve burs almasında yardımcı olur.

DİL OKULU

Yurtdışında Dil Eğitimi Ücretleri

Yurtdışında dil eğitimi ücretleri okulların bulunduğu ülkeye, şehre, okulun sunduğu kalite ve eğitim olanaklarına göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de uzun süreli bir dil kursunun maliyeti ile yurtdışında kısa sürede olsa eğitim almak, daha kalıcı bir dil öğrenmenizi mümkün olmaktadır. Yurtdışında dil eğitim ücretleri aynı ülke içinde farklı ekonomik seçeneklerde almak mümkündür. Aynı şehirde çok ekonomik dil okulları olduğu gibi, daha pahalı dil kursu seçenekleri de bulunur.

ÜNİVERSİTE,MASTER,SERTİFİKA

Kolej ve Üniversiteler Arasındaki Farklar

Genellikle Amerikalılar "kolej" kelimesini yükseköğretim için kullanırlar. “Üniversiteye gitmek”, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki herhangi bir kolej veya üniversiteye gitmek demektir. Hem kolejler, hem de üniversiteler özel olabildiği gibi devlete de ait olabilir. Hem kolejler, hem de üniversiteler birçok farklı alanda aynı türde lisans dereceleri sunarlar. Her ikisi de aynı derslere ve aynı temel mezuniyet şartlarına sahiptir. Kolejler ve üniversiteler için giriş koşulları, hemen hemen aynıdır ve hem kolejler hem de üniversiteler çok seçici ve rekabetçi olabilir.

DİL OKULU

İngiltere’de dil okulu seçimi - Yerel butik okullar mı? Zincir dil okulları mı?

İngiltere’de, ingilizce dil eğitimi yerel dil okullarında ve uluslararası ingilizce dil okulları zincirlerinde verilmektedir. İngiltere’de, İngilizce dil eğitimi veren yerel İngilizce dil okulu Londra içinde öğrencilere çok ucuz fiyatlarla eğitim vermektedir. Bu okulların bazıları öğleden sonra derslerini daha ekonomik hale getirmişlerdir. Birçoğu ise daha kalabalık sınıflarda (15 - 20 kişilik) eğitim vererek maliyetleri düşürmektedir.

GENEL

YÖK Yurtdışı Eğitim Denklikte Nelere Dikkat Etmeli

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının önlisans, lisans ve yüksek lisans programlarından alınan diplomaların Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınması ve ilgili programların eğitim düzeyindeki kazanımları bakımından Türkiye’deki programlar ile eşdeğerliğinin tespit edilmesini denklik olarak tanımlayabiliriz. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim alan her birey, Türkiye’de özellikle kamuda çalışmak ya da akademik hayatına devam etmek için diploma denkliğini almalıdır.

DİL OKULU

Nerede İngilizce Öğrenmeli

Öğrenciler en uygun yurtdışı dil okulu seçimi yaparken, eğitim alacakları ülkeden, eğitim alacakları okula, konaklayacakları yurttan, vize işlemlerine, eğitim sonrasında ne tür bir kariyer hedeflediklerine kadar geniş bir yelpazeye kadar her faktörü düşünmelidir.Yurtdışında İngilizce öğrenmek için başlangıç olarak, dilin hangi ülkede öğrenilmek istenildiğine karar verilmelidir. İngilizce öğrenmek için en popüler ülkeler İngiltere, Amerika, İrlanda, Kanada ve Avustralya iken Malta, Malezya ve Yeni Zelanda’nın da tercihler arasında olabileceği de bilinmelidir.

BURSLAR

Amerikada Burslu Eğitim

Amerika’da üniversite eğitimi için her yıl binlerce yabancı öğrenci başvuru yapmaktadır. Yıllık eğitim ve yaşam ücreti ortalama 25.000 – 40.000 USD civarındadır. Bu miktar bir çok öğrenci için oldukça yüksektir. Amerikan üniversitelerinin sunduğu kısmi burslar, eğitim ve yaşam maliyetlerinin karşılanmasını oldukça kolaylaştırmaktadır.

BURSLAR

Amerikada Atletizm (Spor) Bursları ve Burs Başvuruları

Atletizm (Spor) bursları, öğrencilerin eğitim süreleri boyunca üniversitenin spor takımında oynamaları ve üniversitelerini yerel spor müsabakalarında temsil etmeleri karşılığı verilmektedir. Spor bursları 18 ile 26 yaş arası genellikle lisans eğitimi alacak öğrencilere verilmektedir. Burs almak isteyen öğrencilerin İngilizce bilmesi, tercihen SAT sınavına girmiş olması, Türkiye’de lise mezunu olması veya üniversitenin ilk yıllarında olması gerekmektedir. İngilizce bilmeyen veya SAT sınavına girmemiş öğrenciler burs başvurularından sonra kendi imkanları ile ABD’de dil kurslarına giderek İngilizce ve SAT eksikliklerini giderebilmektedir.

BURSLAR

Amerikada Akademik Burslar ve Burs Başvuruları

Amerikan üniversiteleri yabancı öğrencilere ülkelerindeki akademik başarılarına göre farklı oranlarda burslar da vermektedirler. Amerika’da burslu eğitim lisans ve yüksek lisans düzeyinden verilmektedir.

LİSE,ÜNİVERSİTE,BURSLAR

Amerika’daki Üniversitelerden ve Liselerden burs almak artık çok daha kolay

Amerika’daki Üniversitelerden ve Liselerden burs almak artık çok daha kolay. Türk öğrencilerin Amerikan Üniversitelerinden burs almalarının zor olduğu söylenir. Amerikan Üniversitelerinden burs almak sanıldığı kadar zor değildir. Her Türk öğrenci Amerikan Üniversitelerinden kısmi ya da bazı durumlarda tam burs alabilir.