GKR Yurtdışı Eğitim Danışmanlık - İtalya

İtalya'da Üniversite Eğitimi

Sanatı, tarihi, mutfağı, modası, tasarımı, arabası, markası, tarzı ve İtalyancası sizi bir kez daha İtalya’ya bağlar.

İtalya’da bir öğrenci temel eğitimini bitirdikten sonra eğitiminin devamı olan mesleki eğitim ya da üniversite eğitimine devam etmektedir. Öğrencinin aldığı temel eğitim (13 yıllık) sonucunda okuduğu bölümle ilgili bir dal ya da bölüm seçme hakkına sahiptir. İtalya’da üniversite lisans eğitimi süresi 3 yıldır. 2 yıl daha okuyarak yüksek lisans mezunu olunabilir. Hukuk, mimarlık, tıp ve daha birçok özel nitelikli bölümler toplam 5 senede tamamlanırken öğrenciler yüksek lisans mezunu da olmuş olurlar. Bazı üniversiteler eğitim süreleri bir sene süren ancak devamında doktora yapılamayan master eğitimleri verirler. Bu programların daha çok uzmanlık veren eğitim modelleri içerdiği görülür.


Bir İtalyan devlet üniversitesine İtalyanca bilen bir yabancı öğrenci İşletme, Ekonomi, Psikoloji, Sosyoloji, Sanat Tarihi gibi bölümlere basit bir sınav ile girebilirken bir İtalyan veya AB üyesi ülke vatandaşı daha zor girebilir. Yabancı öğrenciler için Tasarım, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Eczacılık, Veterinerlik bölümlerine girebilmek için okulların sınavlarını kazanmak gerekir ve bu sınavları kazanmak çok da kolay olmayabilir. Ayrıca kazananlar kontenjan sıralamasına takılabilirler. İtalya’da bu sınavlar için hazırlık veren kurumlar bulunmaktadır.


İtalya’da master başvuruları okullara doğrudan yapılır. Konsolosluklar sadece diploma ve not dökümlerinin doğruluğunu onaylarlar. Okulların birçoğunun son başvuru tarihi olduğundan dolayı bu tarihleri takip etmek gerekir.


İtalya her sene yabancı öğrenciler için gerek üniversite gerekse master eğitimi için kontenjan ayırmaktadır. Her geçen sene artarak gelen bir oran doğrultusunda bir istek yapılmaktadır. Devlet okullarında yıllık eğitim harcı olarak 800€ ila 2000€ alınmaktadır. İtalya’da üniversite eğitimini daha cazip hale getirmek ve gelecek yabancı öğrenciler için daha cazibeli bir ortam oluşturabilmek için yapılan reformlar arasında öğrencilere haftada 20 saat çalışma imkanı verilmesi ve okullardaki kayıt ücretlerini düşürmesi ön plana çıkmaktadır.

Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler - İtalya

 • Accademia Costume and Moda
  Accademia Costume and Moda, 1964 yilinda Rosana Pistolese tarafindan Roma’da kurulmustur. 50 yildan fazla bir süredir, Moda ve Tasarim alanlarinda lisans ve yüksek lisans egitimleri sunmaktadir. Okulun sundugu egitim programlari Italian Ministry of Education ve Universitied and Research tarafindan taninmaktadir.
  IED Istituto Europeo di Design Roma
  IED Istituto Europeo di Design Roma, 1973 yılında Roma’da kurulmuştur. Bugün sadece Roma’da 1500 öğrenciye eğitim sunan enstitü, sanat, tasarım ve yaratıcılık içeren birçok alanda bölüme sahiptir. Enstitü’nün Roma’dan başka Venedik, Barselona, Milano, Madrid, Floransa, Brezilya ve Torino’da kampüsleri bulunmaktadır
  Macromedia University İtalya
  Merkezi Almanya’da bulunan Macromedia University’nin Almanya kampüsleri dışında İtalya’nın Milano kentinde bulunan kampüsünde de eğitim sunulmaktadır. Özel bir üniversite olarak Milano kampüsünde İngilizce eğitim sunan Macromedia University, küresel pazarlarda faaliyet gösteren ve uluslararası ile kültürlerarası projelerde çalışabilecek kişilikleri eğitmektedir.
  NABA Nuova Accademia di Belle Arti
  NABA, Nuova Accademia di Belle Arti Milano, 1980 yılında kurulmuş olup, günümüzde 6 lisans ve 7 yüksek lisans programları sunan İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilen İtalya’nın en büyük özel eğitim okuludur. Modern bir kampüste eğitim sunan akademinin 12 binası bulunmaktadır. NABA, öğrencilerini iş dünyasına hazırlarken, onların mesleki ve sanatsal yetkinliklerini geliştirmek için prestijli şirketler ve üst düzey profesyonellerle bağlantılar kurmaktadır
  Polimoda International Institute
  Polimoda International Institute, 1986 yılında kurulmuş olup, moda ve tasarım şirketlerinin ihtiyaçları doğrultusunda öğrencilerine eğitim sunan dünya çapında tanınmış bir İtalyan tasarım enstitüsüdür. Enstitü, moda ve tasarım sektöründe sağlam bir geçmişe sahip profesör ve eğitmenleri bünyesinde barındırmaktadır. Polimoda, moda, tasarım, pazarlama, yönetim, markalaşma, iletişim, trendler, ayakkabı ve desen tasarımının yanı sıra farklı moda araştırma alanlarında da uzman bir okuldur

Yurtdışı Dil Okulları

Yurtdışı Yaz Okulları

Yurtdışında Üniversiteler

Yurtdışında Master

Yurtdışı Sertifika Programları

Vize Danışmanlığı


Top
 • Bizi takip edin
 • GKR Yurtdışı Eğitim