,

KANADA'da Lise Eğitimi

Kanada Lise Eğitimi

Yurtdışı lise eğitimlerinde oldukça popüler bir seçenek olan Kanada, Türkiye’deki eğitim sistemine benzer bir şekilde 4 yıl sürmektedir. Kanada’da lise eğitimleri 9. sınıfta başlayıp, 12. sınıfta sona ermektedir. Lise eğitimlerinde Kanada’nın Türk öğrenciler arasında popüler olmasının nedenlerinden biri de para biriminin (Kanada Doları) diğer döviz kurlarına oranla daha düşük olmasıdır.

Kanada’da hem özel hem de devlet okullarında yabancı öğrenciler için lise eğitimleri kabul edilmektedir. Kanada devlet liseleri vermiş olduğu kaliteli eğitim ve düşük maliyetleri ile ön plana çıksa da özel liseler de öğrencilerine kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Kanada’da bulunan özel liseler üniversitelerle geliştirdikleri ortaklıklar sebebiyle öğrenciler için tercih sebebi haline gelmektedir. Ayrıca bu okullar öğrencilerine sundukları ekstra ders ve aktivite programları ile eğitimlerini desteklemektedir.

Kanada’daki özel liseler, devlet okullarında verilen eğitimin yanı sıra, istenilen akademik programa yönelik eğitim programları da sunmaktadır. Özel liselerden bazıları birebir eğitim ya da küçük sınıflarda eğitim vererek öğrencinin başarısını arttırmayı amaçlarken, bazı özel liseler ise öğrencilerine sadece planlanan üniversite ve bölüme yönelik dersler vermektedir. Özel liselerin bir kısmı da devlet liselerinde sunulan müfredat ve kaliteyi sunmaktadır. IB ve AP programları da yine özel Kanada liselerinde sunulan programlar arasında yer almaktadır.

Özel liselerde genellikle yabancı öğrenci kontenjanlarında limit bulunmamaktadır. Kanada’daki özel liselerde okumak isteyen öğrenciler ister ilk seneden itibaren, isterlerse eğitimlerinin herhangi bir yılında Kanada’daki liselere geçiş yapabilmektedirler. Bir dönem ya da bir yıl okuyup Türkiye’ye geri dönebilecekleri gibi, lise eğitimlerini orada tamamlamaları da mümkündür. Özel liselerde yabancı öğrenciler için İngilizce hazırlık programları da mevcuttur.

Kanada’daki özel okulların bir kısmı devlet liselerinde olduğu gibi aile yanı konaklama imkanı sunarken, diğer bir kısmı da kendi kampüsleri içerisinde yurt konaklaması imkanı sağlamaktadır. Yurt konaklaması sağlayan özel liseler ‘Yatılı Okullar’ olarak da anılmaktadır.

Kanada’nın göçmenlik yaklaşımı ülkede okuma, çalışma ve kalıcı oturum izni alabilme açısından oldukça avantajlıdır. Bu yaklaşım birçok eğitim programında olduğu gibi Kanada lise programlarına da ilgiyi oldukça arttırmaktadır. Kanada’da göçmen olmak veya sürekli oturum iznine sahip olabilmek için en uygun yol Kanada’da eğitim almaktan geçmektedir. Kanada’da özellikle lise ve üniversite eğitimi alan kişiler kendilerini Kanada eğitim ve çalışma sistemine göre geliştirmiş olacaklardır. Ayrıca bu eğitim, ileride yapacakları muhtemel göçmenlik veya sürekli oturum izni başvurularında daha avantajlı bir konuma gelmelerini sağlayacaktır.

Kanada lise eğitimi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Eğitim Alabileceğiniz Liseler - KANADA

Bodwell High School

Bodwell High School, 8. sınıftan 12. sınıfa kadar eğitim sunan özel karma yatılı bir lisedir. Bodwell kampüsü, Kanada’nın kuzey Vancouver bölgesinde bulunmakta ve Burrard Inlet ve Vancouver manzaralıdır. Bodwell High School, Kanada’da bulunun yatılı okullar arasında yabancı öğrenciler tarafından tercih edilen popüler okullardan biridir. Okul hem yerel hem de uluslararası öğrencileri bünyesinde barındırmakta ve çok uluslu bir eğitim sağlamaktadır

Pattison High School

Pattison High School, Kanada’da Vancouver şehrinin merkezinde yer almaktadır. British Colombia Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş bağımsız bir okul olan Pattison High School, mezunları çoğunlukla dünya çapında önde gelen üniversitelere yerleşmektedir. Ayrıca okulun mezunları Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Dogwood lise diploması almaktadırlar

Royal Elite International Academy, Canada

Vineridge Academy Canada, farklı ülkelerden gelen öğrenciler için Kanada’nın önde gelen özel liselerinden biridir. Vineridge Academy, Kanada’nın Ontario eyaletinde, Niagara Şelalesine 15 dakika uzaklıkta tarihi bir kent olan St. Catharines’de yer almaktadır. Vineridge Academy, özel bir lise olup, karma eğitim sunmakta, gündüzlü veya yatılı öğrenci kabul eden Royal Elite International Academy’de lise eğitimi 9. sınıftan 12. sınıfa kadar toplam 4 yıl sürmektedir. Okulun akademik takviminde her yıl 3 sömestr vardır. İlk sömestr Eylül-Aralık, ikinci sömestr Ocak-Nisan ve üçüncü sömestr Mayıs-Haziran olarak düzenlenmiştir.