,
Eğitim Dili
Ülke
 

Almanya Dil Okulları

Schengen ülkelerinden biri olan Almanya, Orta Avrupa’da yer almaktadır. 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusa sahip ülkelerinden biridir. Eğitimde kendine özgü çağdaş yapısıyla da dünya çapında üne sahip olan Almanya, Türk öğrencilerinin dil eğitimi için gözde ülkeleri arasında yer alır. Dünya üzerinde 100 milyona yakın kişi tarafından konuşulan Almanca, Avrupa’da İngilizce’den sonra Fransızca ile birlikte en çok rağbet gören dildir. Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticaret ortaklarından biri olması, Türkiye’de bulunan birçok Alman şirketi ve milyonlarca Alman turistin Türkiye’yi ziyaretleri ile birlikte Almanca bilmenin ve öğrenmenin önemi git gide artmaktadır.

Üniversite masraflarının büyük oranda devlet tarafından karşılandığı Almanya’da yüksek kalitede eğitim almak Türk öğrencileri cezbetmektedir. Almanya, öğrencilere sunduğu yüksek eğitim kalitesi ve üniversitelerinin çoğunun ücretsiz olmasıyla Türk öğrencilerin ‘’yüksek lisans’’ için ilk tercih yerlerindendir. Gelişen endüstrisi ve sanayisi üniversitelerinde aynı oranda gelişmesine olanak sağlamıştır. Alman üniversitelerinden alınan lisans dereceleri sadece Almanya’da değil, dünya çapında da bir saygınlığa sahiptir. Türk öğrenciler için Almanya’da üniversite okumanın veya yüksek lisans yapmanın pek çok avantajları vardır. En önemli avantajlarından biriyse Almanya’daki üniversitelerin mezuniyet sonrası öğrencilere ülkede kalarak çalışmak için iş arama hakkı vermesidir.

Bir dilin öğrenilmesinde en büyük etkenin ‘’pratik yapmak’’ olduğu düşünüldüğünde, Almanca’nın kendi vatanında öğrenilmesi öğrenen kişiye büyük avantajlar sağlar. Almanya’da Almanca öğrenmek için en çok tercih edilen Almanya dil okulları; Berlin, Frankfurt, Köln, Munih, Hamburg, Hannover, Stuttgart, Münster, Düsseldorf şehirlerinde yer almaktadır.

 • Almanca Dil Eğitimi

  Yedi ülkede resmi dil olarak kullanılan Almanca endüstri ve sanayide İngilizce’den sonra kullanılan en yaygın kullanılan dildir. Almanya dil okullarındaki eğitimin kalitesinin yüksek, maliyetininse düşük olması, yüksek öğrenim kurumlarının devlet tarafından destekli olması ülkedeki eğitimin uluslararası tercih edilme sebeplerindendir. Türkiye’deki Alman şirketlerin sayısının artmasıyla Türk öğrencilerin, Almanca öğrenme isteklerini de beraberinde getirmektedir. Almanca dil öğreniminde Almanca dil okulları son derece başarılı bir geçmişe sahiptir. Almanca dil eğitimi almış kişiler için iş olanakları daha fazla olup, kariyer yapma imkanı da aynı oranda ilerdedir.

  Almanya dil okullarında minimum haftalık 15 saat ile başlayan dil kurslarının ders saati yoğunluğu kişinin isteğine göre haftalık 30 saate kadar arttırılabilir. Almanya dil okullarında genel Almanca öğrenmek isteyen öğrenciler için ders saati minimum haftalık 15 saattir. Almanya’da Almanca dil eğitimini isteyen herkes alabilir. Almanca dil eğitimine yeni başlayanlar da Almanya’da Almanca kurslarına katılabilir. Fakat Almanya’da dil eğitimi için gitmek isteyen öğrencilere tavsiye edilen, Türkiye’de en az A1-A2 düzeyinde Almanca dil eğitimi almaları gerekmektedir. Bu kişinin öğrenme sürecini olumlu etkileyecek, Almanya’da kalma sürecini azaltacaktır. Almanya dil okullarında bir yandan Almanca dil yeterliliğini kazanabilir, bir yandan da Almanya’yı keşfetme fırsatına sahip olabilirler. Okulun ilk günü uygulanan seviye tespit sınavlarıyla öğrenciler Almanca dil seviyesine uygun sınıflara yerleştirilirler. Böylelikle kişiye en uygun, en verimli hangi sınıf olacaksa öğrenci o sınıfa öğrenimine başlar. Almanya’da dil okullarına gidecek olan öğrenciler danışmanlar aracılığıyla uygun Almanca dil okullarına yönlendirilirler. Almanya dil okulu ücretleri seçilecek haftalık ders saatine, seçilen şehre göre değişkenlik gösterir.

 • Almanya Dil Okulları

  Almanya’daki birçok şehirde dil okulunun bulunması öğrenciler için avantajdır. Almanya’da dil eğitimi programları arasında Genel Almanca, Yoğun Almanca, Almanya’da Üniversite Hazırlık Kursu (TestDaf ve DSH Sınav Hazırlık), Almanca ve Staj, Almanca Yaz Okulları gibi seçenekler bulunur. Almanca’yı iş hayatında kullanmak isteyenler için İş Almancası kursu tavsiye edilir. Almanca dil kursları minimum haftalık 20 saatlik derslerle başlayarak, haftalık 25 saat az yoğunlaştırılmış ve haftalık 30 saat en yoğun program olmak üzere devam eder. Ders yoğunluğuna katılımcı kendi karar verir.

 • Almanya’da Dil Eğitimi - Genel Almanca

  Almanya’da Genel Almanca kursları, her seviyede Almanca’ya sahip öğrencileri kabul eden kurslardır. Günlük hayatta Almanca’yı kullanma amaçlı olarak verilirler. Haftalık 15 saat Almanca dil eğitimi verilir. Yoğunlaştırmak mümkündür. Katılımcıların Almanca'da günlük hayatta kendilerini kolaylıkla ifade edebilecekleri seviye getirilmeleri sağlanır. Genelde, kurslar en fazla 12 kişiliktir. Genel Almanca kursundan sonra öğrenciler İş Almancası, Sınav hazırlık gibi kurslara gidebilirler.

 • Almanya’da Dil Eğitimi - İş Almancası

  İş Almancası kursları, Almanca’yı iş hayatında kullanacak kişiler için gerekli alt yapıyı sağlayarak, kişilerin Almanca’yı iş yerlerinde akıcı bir şekilde, rahatlıkla kullandırmayı amaçlar. Almanca rapor hazırlamak, sunum yapmak, e-posta hazırlamak, telefonda konuşmak ve toplantı yapmak için Almanca becerileri kazandırır. Katılımcıların daha aktif olmasını sağlamak amacıyla pratikten çok uygulamalı eğitim tercih edilir. Almanya dil okulu ücretleri seçilecek haftalık ders saatine, seçilen şehre göre değişkenlik gösterir.

 • Almanya’da Dil Eğitimi - Almanya’da Üniversite Hazırlık Kursu

  TestDaf ve DSH akademik düzeyde uygulanan Almanca dil eğitimi yeterlilik sınavlarıdır. Almanca dil eğitimi yeterliliğinizi belirlemek amacıyla belirli günlerde uygulanan TestDaf ve DSH sınavları dil sertifikaları ile Almanca dil eğitimi veren tüm üniversitelere başvurabilirsiniz. Bu sınavlara herkesin katılma hakkı vardır. Alman üniversitelerinde hazırlığa başlayabilmek için B2 seviyesinde Almanca bilgisi gerekirken, başarılı olup üniversiteye direkt olarak gidebilmek için C1 seviyesinde Almanca dil bilgisi gereklidir.

 • Almanya’da Dil Eğitimi - Almanya Üniversite Şartlı Kabul

  Almanya'da üniversiteye başvuru yapıldığında katılım koşullarını sağladığınıza dair gelen bir belgedir. Almanca dil bilgileri yetersiz olan öğrencilerin eğitim programına başlayabilmeleri için kayıt oldukları üniversitelerin dil okuluna ya da başka dil okuluna giderek İngilizce dil bilgisini 1,5 yıl içerisinde istenen düzeye getirmeleri gerekmektedir. Almanya’da üniversite eğitimine başlamak için İngilizce dil bilgilerini TestDaf, DSH veyaTOEFL sınavına girerek ispatladıkları takdirde Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilirler.

 • Almanya’da Dil Eğitimi - Almanca Yaz Okulları

  8-16 yaş aralığındaki öğrenciler içinde Almanya’da yaz okulları da bulunmaktadır. 2 ile 9 hafta arasında değişen yaz okullarında öğrencilere genellikle öğlene kadar verilen Almanca kursuyla, öğrenciye temel düzeyde okuma, yazma, dinleme becerisi kazandırılmaya çalışılır. Ayrıca yaz okullarında haftaiçi ve haftasonu gezileriyle öğrencilerin sosyalleşmeleri de sağlanır. Genelde maksimum 15 kişilik sınıflardan oluşan Almanca yaz okulları için en çok tercih edilen şehirlerarasında Berlin, Münih, Frankfurt yer alır. Almanca yaz okullarına gidecek olan öğrenciler için aile yanı veya öğrenci yurtları konaklama seçenekleri bulunur. Genelde okulun kampüsünde veya okula yürüme mesafesinde bulunan öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler tek veya çift kişilik odalarda konaklamaktadır. Diğer bir konaklama seçeneği ise, aile yanı konaklamadır. Almanca pratik yapmak isteyen veya Alman kültürünü daha yakından öğrenmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen konaklamadır. Bu aileler, Alman dil okulları tarafından dikkatli bir biçimde seçilirler.

 • Almanya Dil Okulları - Konaklama

  Almanca dil eğitimi için Almanya’ya ilk defa gidecek olan öğrencilere, gittiği şehri daha yakından tanıması ve oraya daha kolay adapte olmasını sağlamak amacıyla tavsiye edilen aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamayı tercih eden öğrenciler, Alman kültürünü daha yakından tanımakla birlikte Alman bir ailenin yanında Almanca pratik yapma imkânı da elde eder. Almanların çoğu evde kedi-köpek beslemeyi seven insanlardır. Hayvanları çok seven biriyseniz Alman bir ailenin yanında konaklama sizin için çok doğru bir seçim olacaktır.

  Diğer bir seçenek ise, yurtlardır. Yurtlar ise özel ve devlet yurdu olmak üzere ayrılırlar. Devlet yurtlarında öncelik üniversite öğrencileri olduğundan yer bulmak çok zordur. Bu yüzden öğrenciler için devlet yurtlarına alternatif olarak özel yurt tercihleri de bulunur. Özel yurtlar öğrencilere istediği şekilde (ortak kullanılan mutfak, lavabo) yurt seçme imkânı vardır.

  Öğrenciler önce yurt veya arkadaş yanında bir veya birkaç ay kaldıktan sonra diğer öğrenciler ile ortak eve çıkmaktadırlar. Daire paylaşımı denen bu konaklama şekli özellikle uzun süre eğitim alacaklar için ekonomik bir seçenektir. Öğrencilere tavsiye edilen öğrenci evlerini internet üzerinden değil, görerek tutmalarıdır.

  Yabancı bir öğrencinin aylık yaşam masrafları (barınma, yemekler, ulaşım ve kişisel harçlar dahil) ortalama olarak min. 853 EURO olacağı hesaplanmıştır. Bu miktar öğrenci standartlarında yaşayan birine göre yeterli bir miktardır. Uzun süre eğitim alacak öğrenciler için vize işlemleri sırasında Alman Konsolosluğu öğrencilerden Fintiba Bank'dan bloke hesap açtırmalarını ve aylık 853 EURO’yu bu hesaba yatırmalarını talep etmektedir. Öğrenciler Almanya’ya gittikten sonra açtırdıkları bu bloke hesaba yatırdıkları ücreti aylık 853 EURO olarak (ay ve ay) çekebilirler.

 • Almanya Öğrenci Vizesi

  Almanya Schengen’e üye ülkeler arasındadır. 90 güne kadar süren Almanya dil okulları için turist vizesi alınmaktadır. 90 gün üzerindeki Almanya dil okulları için öğrenci vizesi alınır. Kısa süreli vize başvurusunda öğrencinin okul ücretinin ödenmiş olması gereklidir. Konsolosluk tarafından Almanya’ya dil okulu için giden öğrenciler için verilen kısa süreli Almanca dil eğitimi vizesi ise kişiye çalışma hakkı tanımaz.

  Daha önceden Schengen vizesi için parmak izi vermiş iseniz Vekâletname ile sizin adınıza vize başvurusunu danışmanlarımız yapabilmektedir. Şahsen vize başvurusu yapma zorunluluğunuz yoktur. Almanya vize başvuruları, 2-3 hafta içerisinde vize başvurularınız sonuçlanmaktadır. Yeşil pasaporta sahip öğrenciler Almanya’da 180 içinde 90 güne kadar vizesiz kalma hakkına sahiptirler. Fakat 3 aydan fazla kalacaklarsa vize almalıdırlar. Almanya vizesi hakkında detaylı bilgiye Almanya Vizesi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 • Almanya’ya Ulaşım

  Türkiye’nin birçok şehrinden Almanya’nın hemen hemen her şehrine uçuşlar vardır. Uçuş süresi, Almanya’da gideceğin şehre göre değişmektedir. İstanbul-Berlin arası seyahat süresi 2 saat 50 dakika olup, İstanbul-Frankfurt arası seyahat süresi 3 saat 5 dakikadır. Havaalanından gideceği yere ulaşmak için öğrenciler, toplu taşıma araçlarını kullanabilirler. Taksi kullanımı da tercih edebilir fakat tek bir kişi için pahalı olabileceğinden genelde çok tavsiye edilmez. Almanya’da genel olarak ulaşım pahalıdır. Almanya’da öğrenciler şehiriçi ulaşımda ekonomik olduğu için bisiklet kiralamayı tercih ederler. Almanya’da uzun süreli yaşamayı düşünüyorsanız aylık kullanımlık toplu taşıma biletleri çok daha ekonomiktir. Şehirlerarası ulaşıma bakıldığında son derece gelişmiş demiryolu ağına sahip olan Almanya’da ülkenin dört bir tarafına rahatlıkla ulaşılmaktadır.Tren kullanımı oldukça yaygındır. ICE- Intercity Express Almanya’daki en hızlı trenlerdir.

 • Almanya için Seyahat Sağlık Sigortası

  Seyahat sağlık sigortası vize başvurularınız için gerekli olan belgelerdendir. Uygun seyahat poliçeleri için danışmanlarımız size yönlendirecektir. Sigortanızın İngilizce çıktısını ve acil durum numaralarınızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz.

  Almanya’da Almanca kursları ve Almanya dil okulları konusunda danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

ALMANYA Dil Okulları