,

İtalya'da Eğitim Fırsatları

İtalya'da Üniversite Eğitimi

Sanatı, tarihi, mutfağı, modası, tasarımı, arabası, markası, tarzı ve İtalyancası sizi bir kez daha İtalya’ya bağlar.

İtalya’da bir öğrenci temel eğitimini bitirdikten sonra eğitiminin devamı olan mesleki eğitim ya da üniversite eğitimine devam etmektedir. Öğrencinin aldığı temel eğitim (13 yıllık) sonucunda okuduğu bölümle ilgili bir dal ya da bölüm seçme hakkına sahiptir. İtalya’da üniversite lisans eğitimi süresi 3 yıldır. 2 yıl daha okuyarak yüksek lisans mezunu olunabilir. Hukuk, mimarlık, tıp ve daha birçok özel nitelikli bölümler toplam 5 senede tamamlanırken öğrenciler yüksek lisans mezunu da olmuş olurlar. Bazı üniversiteler eğitim süreleri bir sene süren ancak devamında doktora yapılamayan master eğitimleri verirler. Bu programların daha çok uzmanlık veren eğitim modelleri içerdiği görülür.

Bir İtalyan devlet üniversitesine İtalyanca bilen bir yabancı öğrenci İşletme, Ekonomi, Psikoloji, Sosyoloji, Sanat Tarihi gibi bölümlere basit bir sınav ile girebilirken bir İtalyan veya AB üyesi ülke vatandaşı daha zor girebilir. Yabancı öğrenciler için Tasarım, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Eczacılık, Veterinerlik bölümlerine girebilmek için okulların sınavlarını kazanmak gerekir ve bu sınavları kazanmak çok da kolay olmayabilir. Ayrıca kazananlar kontenjan sıralamasına takılabilirler. İtalya’da bu sınavlar için hazırlık veren kurumlar bulunmaktadır.

İtalya’da master başvuruları okullara doğrudan yapılır. Konsolosluklar sadece diploma ve not dökümlerinin doğruluğunu onaylarlar. Okulların birçoğunun son başvuru tarihi olduğundan dolayı bu tarihleri takip etmek gerekir.

İtalya her sene yabancı öğrenciler için gerek üniversite gerekse master eğitimi için kontenjan ayırmaktadır. Her geçen sene artarak gelen bir oran doğrultusunda bir istek yapılmaktadır. Devlet okullarında yıllık eğitim harcı olarak 800€ ila 2000€ alınmaktadır. İtalya’da üniversite eğitimini daha cazip hale getirmek ve gelecek yabancı öğrenciler için daha cazibeli bir ortam oluşturabilmek için yapılan reformlar arasında öğrencilere haftada 20 saat çalışma imkanı verilmesi ve okullardaki kayıt ücretlerini düşürmesi ön plana çıkmaktadır.

Sertifika ve Diploma için Eğitim Kurumları - İTALYA

Domus Academy Sertifika

Domus Academy, 1982 yilindan beri uzman tasarimcilar, mimarlar ve modacilar yetistirmektedir. Akademi, 2009 yilinda Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika, Asya ve Orta Dogu boyunca 29 farkli ülkede 80’den fazla akreditesi bulunan ve uluslararasi bir ag olan Laureate International Universities’e katilmistir. Bu sayede Domus Academy, egitimde yeni yöntemler ile piyasa taleplerini takip edebilmekte ve ögrencilerinin kariyer firsatlarinin artirilmasi saglamaktadir.