,

İngiltere Üniversite Eğitimi

İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İngiliz üniversiteleri köklü geçmişleri, sundukları programlardaki kaliteleriyle dünyanın sayılı eğitim kurumları arasındadırlar. İngilizlerin; Siyasi, politik ve ekonomik alanlardaki geçmişlerine ve uygulamalarına bakılınca son derece planlı, programlı ve iyi organize oldukları hemen görülür. Bu uygulamalar eğitim kalitesini de beraberinde getirmiştir.

İngiliz eğitim sistemi dünyada kabul görmüş köklü bir yapıya sahiptir. Dünyanın en iyi üniversitelerinin büyük çoğunluğunu İngiliz üniversiteleri oluşturur. İngiliz üniversitelerin en büyük özelliği araştırmaya dayalı eğitim modellerini benimsemiş olmalarıdır.

İngiltere Üniversite Eğitimi

İngiltere’de yüksek öğrenim, Türkiye’de olduğu gibi “lisans ve yüksek lisans” olarak iki aşamalıdır. Lisans eğitimi toplam 3 yıl sürer. Genel olarak sosyal bilimler alanında lisans diploması alanlar BA (Bachelor of Arts), fen bilimleri alanında lisans diploması alanlar da BSc (Bachelor of Science) olarak adlandırılırlar. İngiltere’de üniversitelerin lisans bölümlerine kısa adı UCAS olan merkezi üniversite yerleştirme kuruluşu ile yapılır. Bazı okullar yabancı öğrencilerin başvurularını doğrudan da kabul edebilir.

İngiltere Üniversite Giriş Şartları-Akademik Yeterlilik

Temel olarak 12 yıllık lise eğitimini başarılı olarak tamamlamış ve İngilizce diline hakim öğrenciler İngiltere’de üniversite eğitimi alabilirler. Her ne kadar İngiltere üniversitelerinin giriş şartları bölümden bölüme göre değişse de ülkemizden 12 yıllık lise diploması olan ve en az 100 üzerinden 80 ve üstü not ile mezun öğrenciler İngiltere üniversite eğitimine başlamak için yeterli eğitim geçmişine sahiptir. İngiltere üniversiteleri öğrencilerin lise mezuniyet notları kadar, lisede hangi bölümden, hangi dersleri alarak mezun olduklarına da bakmaktadır. İşletme ve bilgisayar bilimleri eğitimi alacak öğrencilerin sayısal derslerde almış olması veya mühendislik öğrencilerinin ise fen dersleri almış olması gerekir. İngiltere üniversitelerinin akademik giriş şartları sağlayamayan öğrenciler için Foundation adı verilen bir yıllık bilimsel hazırlık sınıfı okutulur. İngiltere üniversite bünyesinde ve özel kolejlerde okutulabilen bu bilimsel hazırlık yılı ile öğrenciler düşük lise notlarını veya lisede almadıkları dersleri tamamlayarak farklı disiplinlerde üniversite eğitimi alabilirler. Foundation eğitim süresince öğrencilere yoğunlaştırılmış İngilizce eğitimi de verildiği için Foundation eğitim alacak öğrencileri B1 seviyesinde İngilizce bilmesi yeterlidir.

İngiltere Üniversite Giriş Şartları-İngilizce Yeterlilik

Üniversite birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin en az B2 seviyesinde İngilizce bildiklerini UKVI tarafında kabul edilen bir sınava girerek belgelemeleri gerekmektedir. Foudation eğitim alacak öğrencileri ise B1 seviyesi ile başvurmaları yeterlidir. Üniversitelerin başvuruları Ocak ayında yapıldığı için genelde öğrenciler İngilizce yeterlilik belgesi olmadan başvurularını yaparlar ve üniversiteler kendilerini şartlı kabul verir. Şartlı kabul alan öğrenciler genelde Temmuz ayı sonuna kadar İngilizce yeterlilik sınavlarını tamamlarlar.

İngiltere üniversiteleri İngilizce sınavından yeterli puanı alamamış veya çok az bir fark ile kaçırmış öğrencilere Pre - Sessional İngilizce hazırlık imkanı da sunmaktadır. Pre - Sessional İngilizce kursları sayesinde İngiltere üniversitelerinden şartlı kabul alarak akademik yeterlilikleri sağlamış fakat İngilizce yeterliliği sağlayamamış öğrencilerin eğitimleri başlamadan 4 ile 12 hafta öncesinde İngiltere’deki üniversitelerinde İngilizce eksikliklerini kapatarak eğitimlerine devam etmelerine olanak sağlamaktadır.

İngiltere Üniversite Konaklama

İngiltere üniversiteleri yurtdışından gelen tüm öğrencilere okul yurtları ve özel yurtlarda konaklama imkanı sunmaktadır. Üniversite yurtları genelde ortak banyo tuvaletli (az sayıda yurt özel banyo tuvaletlidir) tek kişilik odalardan oluşmaktadır. Özel yurtların ise neredeyse tamamı tek kişilik özel banyo tuvaletli (hatta mutfaklıdır). Yurt başvuruları genelde Mayıs başında yapılır. İngiltere üniversiteleri şartlı kabul verdiği öğrencilere e-maille yurt başvuru süreçlerinde bilgilendirmektedir. Yurtlar (Londra haricinde) üniversite kampüslerinde, Londra’da ise şehir merkezindedir. Yurtlarda kalan öğrenciler ısınma, elektrik ve su için ek bir ödeme yapmazlar.

İngiltere Üniversite Ücretleri

İngiltere üniversiteleri eğitim ücretleri bölüme (laboratuvar kullanımına) ve üniversitelerin akademik sıralamasına göre değişmektedir. Genel olarak yıllık eğitim ücretleri 14000 GBP ile 23000 GBP arasınadır. Akademik sıralamalarda başarılı birçok üniversitenin yıllık eğitim ücreti 18000 GBP’dir. İngiltere üniversiteleri konaklama ücretleri seçilen yurda göre değişmektedir. Londra dışında yurtların akademik yıl ücretleri 6000 GBP ile Londa’da özel yurtlarda bu rakam 9000 GBP’dir. İngiltere hükümeti yabancı öğrencilere rehberlik etmesi amacıyla yabancı öğrenciler için aylık ve yıllık minimum yaşam masraflarını belirlemiştir. Bu bilgilere İngiltere vize sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İngiltere Üniversiteleri Burslar

İngiltere üniversiteleri yabancı öğrenciler için kısıtlı sayıda burs veya finansal yardım vermektedir. Burslar genelde akademik bir başarı sonrasında genelde birinci yıldan sonra İngiltere’deki üniversitede gösterilen başarıya göre verilmektedir. Finansal yardımlar ise öğrencinin ülkesindeki milli gelir ve ailesinin geliri göz önünde bulundurularak verilmektedir. Sayıca az olan burs ve finansal yardımlar öğrencinin akademik hayatı boyunca devam etmektedir.

İngiltere Üniversiteleri Vize

İngiltere üniversitelerinde eğitim alacak tüm yabancı öğrenciler Tier 4 vizesi almaktadır. Çok kolay bir vize olan ve neredeyse hiç red edilmeyen bu vize için teknik hazırlık yapılarak doğru başvurulması önemlidir.Bu bilgilere İngiltere vize sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İngiltere üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sertifika ve Diploma için Eğitim Kurumları - İNGİLTERE

Chef Academy of London

Chef Academy of London, 2007 yılında kurulmuş olup, günümüzde tüm dünyada ilgi gören popüler eğitim merkezlerinden biridir. İlk merkezi İtalya’da açılan okulun en son merkezi yakın dönemde Amerika’nın New York şehrinde açılmıştır. Okul, diğer bir şubesini Dubai’de açmayı planlamaktadır. Chef Academy of London, kurulduğu yıldan bu yana baş aşçılar, pasta şefleri ve restoran yöneticileri için önde gelen meslek eğitim merkezlerinden biri olmuştur

GLOBAL BANKING SCHOOL LONDON

GLOBAL BANKING SCHOOL LONDON

Le Cordon Bleu

Le Cordon Bleu London, Londra’nın merkezinde Bloomsbury meydanında, Covent Garden, Soho ve Leicester Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Londra, dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli ve hırslı şefler ve mutfak çalışanlarını bünyesinde barındıran kozmopolit şehirlerden biridir.

Stafford House, Brighton

Brighton Stafford House İngilizce dil okulu Londra’ya trenle bir saat uzaklıktaki mavi bayraklı kumsalları ile ünlü turizm şehri Brighton’da kuruludur. Brighton, Londra’ya yakın olmak isteyen ama Londra’nın koşuşturması ve hayat pahalılığından uzakta İngilizceyi öğrenmek isteyen birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere’deki en güvenli şehirler

Stafford House, Cambridge

Stafford House Cambridge Ingilizce dil okulu, Stafford House uluslararasi okullarin yeni bir subesi olarak 2015 Eylül ayinda Ingiltere’nin ünlü üniversite sehri Cambridge’in merkezinde açilmistir. Okul, St. Johns College ve the Round Church yakinlarinda yer almaktadir. Stafford House Cambridge Ingilizce dil okulunda modern olanaklarla donatilmis 9 derslik, ücretsiz internet erisimi, kütüphane ve ögrenci kafesi bulunmaktadir. Okulda yer alan tüm egitmenler, egitim alaninda diplomali ve deneyimli kisilerden olusmaktadirlar. Ögrenciler ders sonralari ve hafta sonlari okul tarafindan düzenlenen müze ve galeri ziyaretlerine, tiyatro, sinema, konser, badminton, basketbol aktivitelerine ve Londra gezisine katilmaktadirlar.

Stafford House, Canterbury

Canterbury Stafford House İngilizce dil okulu Londra’ya trenle bir buçuk saat mesafede, katedrali, 200 yıllık tarihi, muhteşem doğası ile eşsiz bir üniversite şehridir. Londra çok yakın bir şehirde İngiliz kültürünü yaşıtlarınızla öğrenebileceğiz bir şehir olan Canterbury’nin en eski İngilizce okulu Stafford House School of English’dir.

Stafford House, Londra

Londra Stafford House İngilizce dil okulu Holborn metro istasyonu yanında Covent Garden, British Museum ve Oxford Street’ e beş dakika yürüme mesafesindeki konumu ile Londra’da şehir merkezinde kaliteli ve ekonomik İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için en doğru tercihlerden biridir.