,

İspanya kültürü ve renklerini tanıma fırsatı

İspanya'da Üniversite Eğitimi

İspanya’da üniversite eğitimi özel veya devlet üniversitelerinde verilmektedir. İspanyol üniversitelerin eğitim dili çoğunlukla İspanyolcadır. Bazıları Katalanca bile olabilir. Bazı üniversitelerin İspanya’da İngilizce dilinde verilen eğitim programları genellikle yabancı öğrenciler tarafından da popüler olan işletme, iletişim, yönetim, tasarım ve turizm üzerine olanlardır.

İspanya’da üniversite eğitimi 4 sene sürer. Bu çoğu program için geçerli bir süredir ancak; tıp, mimarlık ve daha çok uzmanlık isteyen bazı mühendislik programları için geçerli olmayabilir. Bazı özel enstitülerde eğitim dili İngilizce olan İşletme üzerine lisans eğitimleri 3 sene sürer.

Türkiye’den lise mezunu olan bir öğrenci İspanya’da üniversite eğitimi alması için girmesi gereken bir sınav (selectividad) vardır. Bu sınavdan, iki yıllık meslek yüksek okulunda okumak isteyenler muaftır. Güzel sanatlar akademisinde tasarım eğitimi almak isteyenler de okulun kendi yetenek sınavını vermek zorundadır.

Selectividad sınavı iki aşamadan oluşur. Birincisi genel sınavdır, öğrencinin İspanyolca dil bilgisini, bir başka Avrupa Birliği dili bilgisi (örneğin İngilizce). İspanyol Tarihi genel kısmını içerir. Bölüm soruları ise Sosyal Bilimler için ayrı Fen Bilimleri için ayrıdır. İkinci aşama Eylül ayında girilen birinci sınavdan alınan notları yükseltme de diyebileceğimiz bir sınav tipidir.

İspanya’da master eğitimi çoğunlukla bir sene sürmektedir. Bazı eğitim bölümleri staj veya daha çok araştırma ve tez çalışması gerektiriyor olabilir. Bu durumda yüksek lisans eğitimi 2 veya 3 yıl dahi sürebilir. Bazı eğitim programları direk doktora çalışması şeklindedir.

Yabancı öğrenciler İspanya’da en çok eğitim dili İngilizce olan programlarını tercih eder. Amerikalı üniversite öğrencilerinin yurtdışında en çok okumak istedikleri ülke İspanya olduğu için ülkedeki en çok yabancı öğrenci Amerika’dan gelir. Bazı Türk öğrenciler İspanya’da İngilizce pratiklerinin geliştiğini bile söylerler

İspanya’da üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Sertifika ve Diploma için Eğitim Kurumları - İSPANYA

INSA Business, Marketing and Communication School

INSA Business Marketing and Communication School, 1984 yılından beri pazarlama, işletme ve iletişim alanlarında master ve sertifika programları sunmaktadır. INSA Business School, kuruluş yılından itibaren 40 farklı ülkeden 13.000’nin üzerinde öğrenciye eğitim vermiştir. INSA Business School, hem İşletme mezunları için hem de farklı bir lisans programından gelip işletme alanında kendini geliştirmek isteyen mezunlar ve öğrenciler için programlar sunmaktadır.