İngiltere’de, ingilizce dil eğitimi yerel dil okullarında ve uluslararası ingilizce dil okulları zincirlerinde verilmektedir. İngiltere’de, İngilizce dil eğitimi veren yerel İngilizce dil okulu Londra içinde öğrencilere çok ucuz fiyatlarla eğitim vermektedir. Bu okulların bazıları öğleden sonra derslerini daha ekonomik hale getirmişlerdir. Birçoğu ise daha kalabalık sınıflarda (15 - 20 kişilik) eğitim vererek maliyetleri düşürmektedir.

İngiltere’de, İngilizce dil kursları için uluslararası zincir dil okullarına gitmek de mümkündür. Başta İngiltere’de olmak üzere tüm dünyada şubeleri olan zincir dil okulları İngiltere’nin farklı şehirlerinde İngilizce dil eğitimi vermektedir. Bu okulların diğer yerel okullardan farklı kılan tüm dünyada aynı müfredat programlarını takip etmeleri, tüm dünyadaki okullarında aynı eğitim materyallerinden, okullarındaki yangın söndürücüye kadar aynı markanın kullanılmasıdır. Çok sayıda öğrenciye aynı anda eğitim vermenin avantajı ile haftalık eğitim ücretleri genellikle 160 ile 200 GBP aralığında değişmektedir. Genelde Londra, Cambridge, Oxford, Brighton İngiltere dil okulları için çok tercih edilen şehirlerde eğitim vermektedir. Bu tür zincir okulları küçük bir ingiliz kasabasında bulmak pek mümkün değildir. Orta ve büyük çaptaki bu okulların bazı merkezlerinde 800’e kadar öğrenci bulunabilmektedir. İngiltere’de, İngilizce dil okulları aynı dili konuşan öğrencilerin sayısının % 15’i geçmemesine özen gösterirler. Bu okulların özellikle 24 ve 36 haftalık programlarının haftalık ücretleri son derece uygundur. Uzun süreli programlarının genellikle belirli başlangıç tarihleri bulunmaktadır. Bu tarihlerde başlayan İngilizce dil kursları çok daha başarılıdır. İngiltere’deki zincir İngilizce dil okulları aile yanı konaklama yanında, özel yurt konaklaması da sunmaktadır. Hatta bazı yurtları kendileri işletmektedir. 16 yaş üstü öğrencilerin kabul edildiği bu yaz okullarında yurtlar, 18 yaş üstü öğrenciler içindir. İngiltere’deki, İngilizce dil okullarında yaş ortalaması 22 civarındadır.

İngiltere dil eğitimini büyük zincir dil okullarında öğrenmenin bir dezavantajı İngiltere dil okullarının büyüklüklerinden kaynaklanan yapısal sorunlardır. Küçük bir yerel, İngiltere dil okulunda öğrencilerin yaşayacağı hemen hemen her soruna bir e-mail veya telefon ile çözüm bulmak çok mümkünken, İngiltere’deki, İngilizce dil kursu veren uluslararası okullarda bu iş için yarım gün yazışmak gerekmektedir. Mesela İngiltere’ye vardıktan hemen sonraki bir gün seviye tespit sınavına giren bir öğrenci, evinden başka bir yerde uyumanın veya sabah okulu bulmanın vermiş olduğu heyecan ile seviye tespit sınavında gerçek seviyesinde çıkmayabilir. Bunu ancak sınıfında bir iki gün ders aldıktan sonra anlayacaktır. İngiltere’deki yerel bir dil okulunda bu sorunu çözmek için yeniden seviye tespit sınavı istemek yeterli olacaktır. Öğretmeni ders sonrası öğrenciyi aynı gün teste alacak ve çıkan sonuç ile gerekiyorsa sınıfını değiştirecektir. İngiltere’deki, zincirleri olan İngilizce dil kursunda bu sorunu çözmek için kayıt bürosuna sorunun yazılması, kayıt bürosunun sorunu akademik birime, onlarında öğretmen iletmesi, sınav için gün verilmesi, sınav sonucunun okunması ve aynı şekilde sonucun iletilmesi birkaç gün sürecektir.

Aslında sorun ‘Kahraman Bakkal, Süpermarkete karşı durumu’ ama konu eğitim olunca ve harcanacak zaman ve parasal kaynak çok kıymetli olduğu için bu küçük farklar bizim için oldukça önemli. Her öğrencinin kendi ihtiyacının belirlenmesinden sonra dil okulu tercihinin en doğru şekilde yapılması için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.