Vize Bilgileri

Yurtdışına seyahat etmek isteyenleri karşısına görünmez bir duvar gibi çıkan vize uygulamalarının geçmişi 1980’lere dayanmaktadır. İlk uygulanmaya başladığı dönemden itibaren vize uygulamalarında değişikler olsa da vize halen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının özgür seyahat edebilmeleri önündeki en büyük engeldir. Vize almak, vizeye başvurmak, vizeden reddedilmek, vize mülakatı, vize işlem merkezi, vizeci gibi kelimeler dilimize son on yıl içinde ülkemizdeki yabancı ülke konsoloslukların vize görevlilerinin hediye ettiği kelimelerdir.

Vize, temel olarak seyahat etmeyi planladığınız ülke tarafından verilen seyahat iznidir. Vize almak için gerekli şartlar; ülkeden ülkede değişmekle beraber, gelir durumunuzu, ülkemizdeki sosyo-ekonomik durumunuzu ve Türkiye ile bağlarınızı vize görevlisine kanıtlamanız beklenmektedir. Sanıldığının aksine vize onay oranları, vize red oranlarından çok daha yüksektir. Vize başvurularında önemli olan doğru yöntem ve istenen belgelerin eksiksiz teslim edilmesidir.

Seyahat Sürelerine Göre Vize Türleri

Genel olarak vize konusuna bakıldığında kısa ve uzun süreli olmak üzere iki başlıkta toplanabilir. Vizelerin sürelerine göre değerlendirilmesi ülkeden ülkeye göre değişmektedir. Örneğin; Almanya için kısa süreli vizeler 90 gün ve altı, uzun süreli vizeler ise 90 gün üstü olarak değerlendirilken, İngiltere için bu süre 180 gün olarak belirlenmiştir.

Kısa süreli vizeler; turistik, ticari, aile veya akraba ziyareti ve eğitim vizeleri olarak seyahat amacına göre ayrılmaktadır.

Uzun süreli vizeler ise seyahat amacına göre; çalışma, oturum ve eğitim amaçlı olarak ayrılmaktadır. Uzun süreli vizeler, genellikle D vizesi ya da ulusal vize olarak da geçmektedir. Sadece vize aldığınız ülke için ikamet hakkı vermektedir. Vize aldığınız ülkenin yetkili kurumlarına oturum izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Ortak Verilen Vizeler- Schengen vizesi

Schengen bölgesi kapsamında sözleşmeye taraf olan ülkelerin dış sınırlarında yapılan kontrolerde ortak kurallar ve uygulamalar çerçevesinde vize kontrolleri ve Schengen sözleşmesi tarafları arasında emniyet güçleri ve yargı alanlarında işbirliği yapılmaktadır. Schengen bölgesinin dışında kalan üçüncü ülkelerin vatandaşları bu ülkelere girebilmek için Schengen vizesi almalıdırlar. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen Sözleşmesini imzalayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Ayrıca Avrupa Birliği üyesi olmayan Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre Schengen bölgesine dahildir.

Schengen ülkeleri dışında; İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve İrlanda gibi sadece kendileri için vize veren ülkeler de bulunmaktadır.

Vize işlemleri ve başvuru şartları

Vize işlemlerinin adımları ve başvuru şartları ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte Schengen ülkelerine ait vize işlemleri ise Schengen vizesi olarak adlandırılmaktadır ve Schengen ülkelerinin vize işlemleri de hemen hemen aynıdır. Örneğin bütün Schengen vizelerinde istenilen ortak belgeler ve işlemler bulunmakla birlikte, bazı ülkeler ek belge de talep edebilmektedirler. Vize işlemleri ve başvuru şartları Schengen ülkelerinde ortak olabilmekle birlikte diğer ülkeler için izlenilen şartlar farklılık göstermektedir. Bu konuyla ilgili en temel örnekleme olarak biometri ve parmak izi işlemleri verilebilir. İngiltere vizelerinde her başvuru için biometri işlemi yapmakta ve başvuru sahibi daha vize başvurusu yapmış olsa bile vize başvurusunda şahsen bulunmak durumundadır. Bu durum İrlanda’da ise tamamen farklıdır. İrlanda vize işlemlerinde ise başvuru sahibi daha önce vize başvurusunda bulunmasa bile şahsen bulunmasına gerek yoktur.

Vize işlemleri doğrudan konsolosluklarda yapılabileceği gibi VFS Global, BLS, IDATA ve Kosmos gibi vize işlem merkezlerinden de yapılabilmektedir. Vize başvurularının hangi kanal aracılığı ile yapılacağı önceden konsolosluklar tarafından belirlenmiştir. Genel olarak bakılacak olursa, kısa süreli bütün vize başvuruları vize işlem merkezlerinden, uzun süreli vize başvuruları da konsolosluklardan kabul edilmektedir. Bununla ilgili bazı istinai durumlarda bulunmaktadır. Vize başvurunuzu yaparken, işlemlerin nereden ve nasıl gerçekleşeceği hakkında detaylı bilgiyi vize danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Vize işlem süreleri

Vize işlem süreleri konsolosluktan konsolosluğa farklılık göstermektedir. Fransa vize işlemleri iki günde sonuçlanırken yaz aylarında İngiltere vize işlemleri üç hafta kadar sürmektedir. Ayrıca vize işlem süreleri, vize başvurunuzun uzun veya kısa süreli yapılmasına göre, direkt konsolosluğa mı yoksa işlem merkezine mi yapılması durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Vize işlem sürelerini etkileyen bir diğer unsur da eksik ve hatalı evraklardır. Dosyanızda eksik veya hatalı bir belge bulunuyor ise bu vize işlem sürenizin uzamasına neden olacaktır. Vize başvurunuzun zamanında ve sağlıklı sonuçlanması için seyahatinizden en az 4 ay önce vize işlemlerine başlamak doğru bir zamanlama olacaktır.

Vize işlem ücretleri

Vize başvurunuz sırasında ödeyeceğiniz vize işlem ücretleri vize başvurusu yaptığınız ülkeden ülkeye göre farklılıklar göstermektedir. Bize işlem ücretleri bazı ülkeler de vize türlerine göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin İrlanda vize başvurularında, vize işlem ücretleri nakit olarak başvuru sırasında ödenirken, İngiltere ve Amerika da ise kredi kartı ile vize başvuru randevusuna gitmeden önce ödenmektedir. Ayrıca vize işlem ücretleri başvurunun konsolosluğa veya vize işlem merkezine yapılması durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Vize işlem merkezlerine yapılan her başvurudan, vize işlem merkezleri hizmet bedeli de almaktadır. Vize ücretleri ayrıca başvuru yaptığınız vize süresine göre de değişiklik göstermekle birlikte bazı ülkeler için bu ücretler sabittir. Örnek vermek gerekirse, Amerika bütün vize çeşitlerinde vize işlem ücretleri aynı iken İngiltere de vize süresinin 6 ay, 2 yıl, 5 yıl veya 10 yıl olmasına göre vize işlem ücretleri değişmektedir. Güncel vize işlem ücretleri hakkında bilgiyi vize danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Vize başvurularınız olumlu sonuçlanmasında eksiksiz ve doğru bilgi verilmesi çok önemlidir. Turistik vize, aile ziyareti vizesi, ticari vize ve öğrenci vize başvurularınız için danışmanlarımız sizlere yardımcı olmaktadır. Aşağıda ülkelere göre vize türleri, vize başvurusu için gerekli belgeler ve vize başvuru yöntemleri listelenmiştir. Verilen bilgiler zaman içinde değişebileceği için vize başvurunuzdan önce danışmanlarımızdan bilgi almanızı önermekteyiz.

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi başvuruları TL Performance vize işlem merkezlerinden yapılmaktadır. Vize danışmanlarımız tarafından online vize başvuru formu doldurulduktan sonra vize başvuru randevunuz alınmaktadır. İngiltere vize işlemleri genellikle 10 iş günü sürmektedir. Başvuru sahibinin İngiltere vizesi için şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. İngiltere vizesi ücretleri online olarak kredi kartı ile ödenmektedir. İngiltere vizesi ücretleri, başvuru yaptığınız vize süresine göre değişmektedir. Güncel vize ücretleri için vize danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Amerika Vizesi

Amerika vizesi başvuruları doğrudan Amerikan Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Vize danışmanlarımız vize başvuru formunu doldurmakta ve başvuru sahibi adına Amerika vizesi randevusu almaktadır. Amerika vizesi başvurusunda, vize başvuru sahibi şahsen bulunmalıdır. Amerika vizesi ücreti kredi kartı ile ödenmektedir ve vize ücretleri bütün vize çeşitleri için aynıdır. Amerika vizesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Avustralya Vizesi

Avustralya vizesi başvuruları online olarak danışmanlarımız tarafından yapılmaktadır. Avustralya vize başvuru sahiplerinin randevu alınarak parmak izi işlemleri için vize işlem merkezlerine şahsen gitmeleri gerekmektedir. Avustralya vize ücretleri başvuru yapacağınız vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Avustralya vizesi ücretleri kredi kartı ile ödenmekte olup, ayrıca vize işlem merkezinden de parmak izi işlemleri için işlem ücreti alınmaktadır. Avustralya vizesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İrlanda Vizesi

İrlanda vizesi başvuruları vize işlem merkezleri tarafından kabul edilmektedir. İrlanda vizesi başvuru sahiplerinin, vize başvurularını şahsen yapmalarına gerek yoktur. İrlanda vizesi başvuruları danışmanlarımız tarafından yapılmaktadır. İrlanda vize ücretleri, başvuru yaptığınız İrlanda vizesinin tek girişli ya da çok girişli olmasına göre değişiklik göstermekle birlikte vize başvurusu sırasında nakit olarak ödenmektedir. İrlanda vizesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Almanya Vizesi

Almanya vizesi işlemleri seyahat amacına ve sürelerine değişiklik göstermektedir. Almanya ziyareti 90 günden uzun olacak kişilerin Almanya vizesi başvurularını şahsen Alman Konsolosluğuna yapmaları gerekmektedir. Almanya ziyareti 90 günden kısa sürecek kişiler ise Almanya vize işlemlerini, vize işlem merkezlerinden yapabilirler. Daha önce Schengen vizesi alıp, parmak izi veren vize başvuru sahiplerinin, yetkilendirme vermeleri durumunda Almanya vize işlemlerinde şahsen bulunmalarına gerek yoktur. Almanya vizesi ücretleri başvuru sırasında nakit olarak ödenmektedir. Almanya vizesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Belçika Vizesi

Belçika vizesi başvuruları vize işlem merkezlerine yapılmaktadır. Belçika vizesi başvuruları için vize randevusu alınması gereklidir. Belçika vize ücretleri, Belçika vize başvurusu sırasında nakit olarak ödenmektedir. Güncel Belçika vizesi ücretlerini vize danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Belçika vizesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İtalya Vizesi

İtalya vizesi başvuruları, İtalya Konsolosluğu ve vize işlem merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Daha önce Schengen vizesi almış, vize başvuru sahipleri vekalet vererek başvurularını danışmanlarımız aracılığı ile yapabilirler. İtalya vizesi ücretleri, vize başvurusu sırasında nakit olarak ödenmektedir. İtalya vize ücretleri, başvuru yaptığınız vize türü ve ziyaret sürenize göre değişiklik göstermektedir. Güncel İtalya vizesi ücretlerini vize danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. İtalya vizesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Fransa Vizesi

Fransa vizesi başvuruları, vize başvuru sahipleri şahsen vize işlem merkezlerine yapılmalıdır. Fransa vizesi başvurusuna gidilmeden önce randevu alınması gerekmektedir. Vize danışmanlarımız, Fransa vize işlemleriniz için size yardımcı olacaklardır. Fransa vizesi ücretleri başvuru sahiplerinin yaşına, vize başvurusu türüne ve seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir. Fransa vizesi ücreti başvuru sırasında nakit olarak ödenmektedir. Fransa vizesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İspanya Vizesi

İspanya vizesi için vize başvuru sahiplerinin İspanya vize başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir. Vize danışmanlarımızın sizin için alacağı vize randevu tarihi ve saatinde başvurunuzu yapabilirsiniz. İspanya vizesi ücretleri, başvuru türünüze ve seyahat sürenize göre değişiklik göstermektedir. İspanya vizesi ücretleri, İspanya vize başvurunuz sırasında nakit olarak ödenmektedir. İspanya vizesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kanada Vizesi

Kanada vizesi için vize işlemleriniz vize danışmanlarımız tarafından yapılmaktadır. Vize danışmanlarınız adınıza dolduracakları online Kanada vize başvuru formu ile vize başvurunuzu sizin adınıza yapacaklardır. Kanada vize işlemleri için şahsen vize başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Kanada vizesi ücreti seyahat edeceğiniz süreye göre değişiklik göstermektedir. Kanada, vize ücretlerini banka havalesi ile kabul etmektedir. Kanada vizesi başvurunuz sırasında ödeme dekontunu da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Kanada vizesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Malta Vizesi

Malta vizesi başvuruları, vize işlem merkezlerine şahsen yapılmalıdır. Vize danışmanlarımızın hazırlayacağı vize dosyanız ile Malta vize işlem merkezlerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Malta vizesi ücretleri nakit olarak vize başvurunuz sırasında ödenmektedir. Malta vizesi ücretleri vize başvuru sahibinin Malta’yı seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir. Malta vizesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Portekiz Vizesi

Portekiz vizesi başvuruları doğrudan Portekiz Konsolosluğuna yapılmaktadır. İstanbul ve çevresinde ikamet eden vize başvuru sahipleri Portekiz vizesi başvurularını Macaristan Konsolosluğuna da yapabilirler. Portekiz vizesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hollanda Vizesi

Hollanda vizesi başvuruları, Hollanda vize işlem merkezlerinden kabul edilmektedir. Hollanda vizesi başvuruları, başvuru sahibi daha önce Schengen vizesi almış ise vekaletname ile vize danışmanlarımız tarafından da yapılabilmektedir. Hollanda vizesi ücretleri, vize başvurunuz sırasında nakit olarak ödenmektedir. Güncel Hollanda vizesi ücretleri için danışmanlarımız ile iletişime geçiniz. Hollanda vizesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi başvuruları randevu alınarak Yunanistan vize işlem merkezlerinden yapılmaktadır. Vize başvuru sahiplerinin daha önce Schengen vizesi alması durumunda yetkilendirme yazısı ile vize danışmanlarımızda başvuruyu yapabilmektedirler. Yunanistan vizesi ücreti, seyahat sürenize göre değişiklik göstermektedir. Yunanistan vizesi ücretleri başvurunuz sırasında nakit olarak ödenmelidir. Yunanistan vizesinin güncel vize ücretleri için vize danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Yunanistan vizesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


ÜLKELER YEŞİL PASAPORT NORMAL PASAPORT AÇIKLAMALAR
  Vize Uygulaması Vize Uygulaması  
Almanya Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Amerika Birleşik Devletleri Vize Var Vize Var  
Arjantin Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Avusturalya Vize Var Vize Var  
Avusturya Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Belçika Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Birleşik Arap Emirlikleri Vize Var Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Brezilya Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Çek Cumhuriyeti Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Danimarka Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Dominik Cumhuriyeti Vize Var Vize Var  
Ekvator Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Elsalvador Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Finlandiya Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Fransa Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Guatemala Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Güney Afrika Cumhuriyeti Vize Yok Vize Yok 30 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Hollanda Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
İngiltere Vize Var Vize Var  
İrlanda Vize Var Vize Var  
İspanya Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
İsveç Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
İsviçre Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
İtalya Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Jamaika Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Japonya Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Kanada Vize Var Vize Var  
Kolombiya Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Kore Cumhuriyeti (Güney) Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Kosta Rika Vize Yok Vize Yok  
Küba Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Lüksemburg Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Malta Vize Var Vize Var  
Meksika Vize Var Vize Var  
Norveç Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Panama Vize Yok Vize Yok  
Paraguay Vize Yok Vize Yok  
Peru Vize Yok Vize Yok 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edilebilir.
Portekiz Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. 
Şili Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Venezuela Vize Yok Vize Yok 90 güne kadar vizesiz kalınabilir.
Yeni Zelanda Vize Var Vize Var  
Yunanistan Vize Yok Vize Var Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde toplam 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. Yukarıda bilgiler bilgi amaçlı hazırlanmıştır, zaman içersinde ülkelerin vize rejimlerinde değişiklik olabilmektedir. Güncel vize uygulamaları için ilgili ülkenin konsoloslukları ile görüşebilirsiniz.

Top
  • Bizi takip edin
  • GKR Yurtdışı Eğitim