Kanada Hükümetinden Mezun Yabancı Öğrencilere Ek Çalışma İzni

Kanada Hükümeti, Kanada’dan mezun olmuş ve halen Kanada’da mezuniyet sonrası çalışma izni kullanarak kalan yabancı öğrencilerin Kanada’da yaşamasına, çalışmasına ve Kanada’ya katkıda bulunmaya devam etmesine yardımcı olacak yeni bir uygulamayı duyurdu.

Yapılan açıklamada yabancı öğrencileri Kanada ekonomisine yılda 21 milyar dolardan fazla katkı sağladığını, pandemi sürecinin yabancı öğrenciler için birçok zorluk yarattığının özellikle de mezun öğrencilerin PGWP (Mezuniyet sonrası çalışma izni)a süresince göçmenlik için gerekli iş tecrübesini edinmelerini engellediğine vurgu yapıldı.

Kanada Hükümeti’nin bu zorlu dönemde yabancı öğrencileri destekleme çabalarının bir parçası olarak, Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı PGWP (Mezuniyet sonrası çalışma iznine) sahip olan uluslarası öğrencilerin Open Work Permit (Açık çalışma izni) başvurusu yapma fırsatına sahip olacağını duyurdu. 18 ay verilecek bu çalışma izni ile mezun yabancı öğrencilerin Kanada’da kalmaya devam edip, iş arayabilecekleri veya çalışabilecekleri belirtildi..

Yabancı öğrencilerin Kanada’ya kalıcı olarak yerleşmesini teşvik eden Kanada Hükümeti yabancı öğrencilerin iş yaratmaya ve iş gücü eksikliklerini doldurmada ve işletmelerin gelişmesinde önemli etken olduğunu vurguladı. Kanada’da eğitim alan ve iş tecrübesi edinen yabancı öğrencilerin güçlü istihdam kapasiteleri ve dil becerileri ile kalıcı ikamet statüsüne başvurmada diğer göçmen adaylarına göre daha avantajlı olduğu belirtilen açıklamada 2019 yılında Kanada’dan mezun olan 58.000 yabancı öğrencinin kalıcı vize için başvurduğunu belirtildi.

Haber hakkında ayrıntılı bilgiye sayfasından ulaşabilirsiniz.