Güncel Covid19 Seyahat Kısıtlamaları

Türk vatandaşlarının yurtdışına yapacakları uzun ve kısa süreli seyahatlerde geçerli olan Covid19 kısıtlamalarını sizin için derledik.

Almanya Seyahat Kısıtlamaları

Almanya’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası veya enfeksiyonun atlatıldığına dair belge ya da test belgesi. Karantina uygulaması aşı belgesi veya enfeksiyonun atlatıldığına dair belge sunulması halinde uygulanmamaktadır.

Avusturya Seyahat Kısıtlamaları

Avusturya’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech, Sinovac aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, seyahatten en az 72 saat önce alınmış negatif PCR test sonucu, aşı sertifikası veya enfeksiyonun atlatıldığına dair belge. Karantina uygulaması aşı sertifikası sununlar için yoktur. Test veya hastalığı atlattığına dair belge sunanlar için 10 gün karantina uygulanmaktadır.

Belçika Seyahat Kısıtlamaları

Belçika’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, yolcu konum formu(PLF, aşı sertifikası ya da test belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası ya da negatif test sonucu sunulması halinde uygulanmamaktadır.

Danimarka Seyahat Kısıtlamaları

Danimarka’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, test belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası veya negatif test sonucu sunulması halinde uygulanmamaktadır.

Finlandiya Seyahat Kısıtlamaları

Finlandiya’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech, Sinovac aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya da PCR test belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası sununlar için yoktur.

Fransa Seyahat Kısıtlamaları

Fransa’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya da test belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası ya da negatif test sonucu sunulması halinde uygulanmamaktadır.

Hollanda Seyahat Kısıtlamaları

Hollanda’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech, Sinovac aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya da test belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası ya da negatif test sonucu sunulması halinde uygulanmamaktadır.

İrlanda Seyahat Kısıtlamaları

İrlanda’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya PCR test belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası sununlar için yoktur.

İspanya Seyahat Kısıtlamaları

İspanya’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. Uzun ve kısa süreli seyahatler yapılıyor. BionTech, Sinovac aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya PCR test belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası ya da negatif test sonucu sunulması halinde uygulanmamaktadır.

İsveç Seyahat Kısıtlamaları

İsveç’e hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech, Sinovac aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, PCR, LAMP, TMA ya da antijen testi negatif sonucu belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası sunanlar için yoktur.

İtalya Seyahat Kısıtlamaları

İtalya’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya da PCR test belgesi. Karantina uygulaması 10 gün zorunlu olarak uygulanmaktadır.

Macaristan Seyahat Kısıtlamaları

Macarista’a hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech, Sinovac aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya PCR test belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası ya da negatif test sonucu sunulması halinde uygulanmamaktadır.

Malta Seyahat Kısıtlamaları

Malta’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya PCR test belgesi. Karantina uygulaması aşı sertifikası ya da negatif test sonucu sunulması halinde uygulanmamaktadır.

Polonya Seyahat Kısıtlamaları

Polonya’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası (Schengen bölgesi dışından gelenler için yolcunun kendi ülkesinde yaptırdığı test geçerli değil). Karantina uygulaması aşı sertifikası sunanlar için yoktur.

Portekiz Seyahat Kısıtlamaları

Portekiz’e hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) C Schengen vizeleri ile seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize ve aşı kartı olmayanlardan negatif sonuçlu COVID-19 testi. Karantina uygulaması aşı sertifikası ya da negatif test sonucu sunulması halinde uygulanmamaktadır.

İngiltere Seyahat Kısıtlamaları

İngiltere’ye hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya PCR test belgesi. Karantina uygulaması 10 gün zorunlu otel karantinası uygulanmaktadır..

İsviçre Seyahat Kısıtlamaları

İsviçre’ye hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) seyahatler yapılıyor. BionTech, Sinovac aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, aşı sertifikası ya PCR test belgesi (Aşı sertifikası olmayanlardan girişte ve varıştan 4-7 gün sonra negatif 2 test sonucu istenmektedir.). Karantina uygulaması aşı sertifikası sunanlar içi yoktur.

Kanada Seyahat Kısıtlamaları

Kanada’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, seyahatten en az 72 saat önce alınmış negatif PCR test sonucu( aşı olanlar dahil). Karantina uygulaması aşı sertifikası sunanlar için yoktur (Aşı kartının ‘ARRIVECAN’ uygulanmasına yüklenmesi gerekmektedir.).

Amerika Birleşik Devletleri Seyahat Kısıtlamaları

Amerika’ya hem uzun süreli (Öğrenci vizleri gibi) D vizeleri ile hem de kısa süreli (Turistik, Akraba ziyareti, iş vizesi gibi) seyahatler yapılıyor. Uzun ve kısa süreli seyahatler yapılıyor. BionTech aşı sertifikaları geçerlidir. Ülkeye giriş için istenilen belgeler; geçerli vize, PCR ya da antijen testi negatif sonucu belgesi. Karantina uygulaması negatif test sonucu sunanlar için yoktur( Kasım 2021 den itibaren aşı zorunluluğu getirilecektir.).