İngilizce Öğrenirken Çalışmak
İngilizce Öğrenirken Çalışmak

İngilizce öğrenirken çalışmak, bu sayede hem masraflarının bir kısmını çıkartmak hem de pratik yapmak bir çok öğrencimizin ortak arzusudur. Uzun yıllardan beri öğrencilerimiz Work and Study programlarına ek olarak son yıllarda popular olan Work and Holiday ve Working Holiday programları İngilizcenizi geliştirmektedir. Aşağıda sizler için bu programların özelliklerini ve hangi ülkelerde hangi şartlar ile geçerli olduklarını kısaca yazdık. Programlar hakkında detaylı bilgi için her zaman bize yazabilirsiniz.

Work and Study

'Work and Study’ yabancı öğrencilerin çalışma izni verilen bir ülkede, İngilizce eğitim alırken, tanınan çalışma hakkı ile part time işlerde çalışarak kalacak yer, günlük ihtiyaçları gibi temel masrafları çıkartmaya olanak sağlayan programların genel adıdır. Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda yabancı öğrencilere İngilizce eğitim alırken part time çalışma izni veren ülkelerdendir. Work and Study programlarında verilen çalışma izni öğrencilerin günlük yaşam masraflarını karşılamaları için kaynak sağlamanın yanında İngilizcelerini pratik yaparak geliştirmelerine de yardımcı olmaktadır. Work and Study programları ülkeden ülkeye farklılar göstermektedir.

Avustralya’da Work and Study; Avustralya’da tüm yabancı öğrencilerin vizelerinde eğitim süresince iki haftada toplam 40 saat (haftada 20 saat) çalışma izni bulunmaktadır. Öğrenciler ayrıca tatillerde tam zamanlık (haftada 40 saat) çalışma imkanına da sahiptir. Avustralya’da Work and Study programı ile İngilizcenizi geliştirebileceğiniz okullarımızı ’Avustralyada İngilizce sayfamızda bulabilirsiniz.

Yeni Zelanda’da Work and Study; Yeni Zelanda’da kategori bir olarak adlandırılan okullara en az 14 hafta kayıt olan öğrencilerin vizelerinde Part-time çalışma izni bulunmaktadır. Yeni Zelanda’da kategori bir okullarımı hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Diğer dil okullarına kayıt olan öğrenciler ise IELTS sınavından 5.0 aldıktan sonra Yeni Zelanda’da part time çalışma izni alabilirler. Yeni Zelanda’da yabancı öğrencilere haftada toplam 20 saat çalışma izni verilmektedir. Öğrenciler ayrıca tatillerde tam zamanlık (haftada 40 saat) çalışma imkanına sahiptir. Yeni Zelanda’da Work and Study programı ile İngilizcenizi geliştirebileceğiniz okullarımızı Yeni Zelandada İngilizce sayfamızda bulabilirsiniz.

İrlanda’da 25 haftalık bir dil kursuna giden öğrenciler, eğitim aldıkları süre boyunca haftada 20 saat (Part-time) çalışma hakkına ve kurs bitiminden sonra haftada 40 saat (Full-time) çalışma hakkına sahip olmaktadırlar. 1 Ekim 2015 tarihi itibariyle Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilerin Full-time çalışmaları için belli sınırlamalar konulmuştur. Buna göre; Öğrenciler 15 Aralık ile 15 Ocak arası ve Mayıs ile Ağustos ayları arasında toplamda en fazla 10 hafta Full-time çalışma hakkına sahiptirler. 25 haftalık bir dil okuluna kayıt yaptıran ve kurs sonrası tam zamanlı çalışmak isteyen öğrencilerin bu tarihleri göz önünde bulundurarak dil okullarına kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Örneğin Kasım ayında dil okuluna başlayan bir öğrenci Nisan ayına kadar hem dil eğitimini almakta hem de haftada 20 saat Part-time çalışabilmektedir. Böylece Mayıs ayında eğitimi biten öğrenci tam zamanlı çalışmaya başlamakta ve 10 haftayı doldurana kadar haftada 40 saat çalışabilmektedir. İrlanda’da Work and Study programı ile İngilizcenizi geliştirebileceğiniz dil kurslarımıza İrlandada İngilizce sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Work and Study iş bulma; Work and Study programına katılan öğrencilere İngilizce eğitim aldıkları okullarda iş bulma, CV hazırlama, iş görüşmelerinde dikkat etmeleri gereken konular üzerine eğitim verilmektedir. Bunun yanında öğrencilerin internet üzerinden iş ilanlarını takip edebilecekleri web sayfaları da tarafımızdan verilmektedir. Fakat iş bulmak sanıldığının aksine kolay olmayabilir. Öğrencilerin bulacakları işlerin kaliteleri İngilizce bilgileri ve mesleki tecrübelerine göre değişmektedir. Çok yüksek beklentileri olmayan, temel düzeyde işleri yapabilecek öğrencilerin çok daha hızlı iş buldukları görülmektedir.

Work and Study Vize: Work and Study programları için özel bir vize türü yoktur. Work and Study programlarına katılan öğrenciler aksi belirtilmedikçe öğrenci vizesine başvurmaktadır. Work and Study programı veya İngilizce öğrenirken çalışmak isteyen öğrencilerin, hiç çalışmayacaklar gibi eğitim, konaklama, ulaşım ve kişisel masraflarını karşılayacak ekonomik güçleri olduğunu belgelemeleri gerek gerekmektedir.

Work and Holiday, Avustralya

'Work and Holiday’ programı Türk ve Avustralya hükümetlerinin karşılıklı imzaladıkları bir anlaşma çerçevesinde her yıl 100 Türk öğrencinin Avustralya’ya giderek bir yıl boyunca çalışma, gezme ve kısa süreli (en fazla 16 hafta) eğitim almasına olanak sağlayan bir programdır. Programa maalesef sadece erken başvuran 100 öğrenci kabul edilmektedir.

Programa katılım için 18 - 30 yaşları arasında olmak, en az iki yıllık ön lisans mezunu veya 4 yıllık lisans mezunu veya 4 yıllık lisans eğitiminde en az 2. sınıfı tamamlamış olmak, orta düzeyde İngilizce bilmek gereklidir. Orta düzey İngilizce bilgisi için adaylardan IELTS sınavından en az 4.5 veya TOEFL IBT ’den en az 53 veya eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede öğrenci veya mezun olduğunuzu belgelemek veya vize görevlisi ile telefonda İngilizce mülakata katılmak gerekmektedir.

'Work and Holiday’ programına katılacak adayların Avustralya’ya seyahatleri ve ilk aylarda yaşam masraflarını sağlayacak ekonomik güçlerini kendi veya ailenizden birine ait 7000 AUD veya karşılığı bir banka hesabı ile belgelemeleri istenmektedir.

Work and Holiday programında iş bulma; Work and Holiday programına katılan öğrencilere Türkiye’den ayrılmadan iş bulma zorunlulukları yoktur. Work and Holiday öğrencileri genellikle Avustralya’ya seyahat ettikten sonra işe başvurular. Work and Holiday programına katılan ve ilk önce İngilizce dil okullarına giden öğrencilere okullarda iş bulma, CV hazırlama, iş görüşmelerinde dikkat etmeleri gereken konular üzerine eğitim verilmektedir. Bunun yanında öğrencilerin internet üzerinden iş ilanlarını takip edebilecekleri web sayfaları da tarafımızdan verilmektedir. Avustralya’da iş bulmak sanıldığının aksine daha kolaydır. Öğrencilerin bulacakları işlerin kaliteleri İngilizce bilgileri ve mesleki tecrübelerine göre değişmektedir. Avustralya’da bir çok işi yapabilmek için temel düzeyde mesleki eğitim alınmaktadır. Kahve yapımı veya alkollü içki satımı gibi yarım günlük kurslar öğrencilerin iş bulmasını kolaylaştırmaktadır.

Work and Holiday Eğitim: Work and Holiday programları katılan adaylar isterlerse 16 haftaya kadar eğitim de alabilmektedirler. Genellikle adaylar önce eğitim alıp İngilizcelerini geliştirmek ve sonrasında işe başlamayı tercih etmektedir.

Work and Holiday Konaklama: Work and Holiday adayları Avustralya’da ilk vardıklarında aile yanı, pansiyon ve özel yurtlarda konaklamaktadırlar. Daha sonraları ise öğrenci evlerinde oda konaklamasını seçmektedirler.

Work and Holiday Vize: Work and Holiday programları için özel bir vize türü bulunmaktadır. Bu vize türüne başvurmadan önce öğrenciler ve mezunlar farklı kurumlardan onay almalıdırlar. Programa sadece 100 aday kabul edildiği için erken başvuru önemlidir.

Working Holiday, Yeni Zelanda

'Working Holiday’ programı her yıl 100 Türk öğrencinin Yeni Zelanda’ya giderek bir yıl boyunca çalışma, gezme ve kısa süreli (en fazla 12 hafta) eğitim almasına olanak sağlayan bir programdır. Program çok az tanındığı için genelde 100 kişilik kontenjan dolmamaktadır.

Programa katılım için 18 - 30 yaşları arasında olmak, 4 yıllık lisans eğitiminde mezun olmak. IELTS sınavından en az 4.5 almış olmak gerekmektedir. Aşağıdaki üniversitelerin eğitim dili İngilizce programlarından mezun öğrencilerden IELTS dil sınavına katılım şartı aranmamaktadır.

Bu üniversiteler;

Bilkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, ODTÜ, Bahçeşehir Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Yaşar Üniversitesi

'Working Holiday’ programına katılacak adayların Yeni Zelanda’ya seyahatleri ve ilk aylarda kendi geçimlerini sağlayacak finansal bir kaynak göstermeleri gerekmektedir. Bu miktar 7000 NZ $ veya karşılığı bir banka hesabı ve gidiş dönüş uçak biletidir.

Working Holiday programında iş bulma; Working Holiday programına katılan öğrencilere Yeni Zelanda’ya seyahat ettikten sonra işe başvurular. Working Holiday programına katılan ve önce Yeni Zelanda’da İngilizce dil okullarına giden öğrencilere okullarda iş bulma, CV hazırlama, iş görüşmelerinde dikkat etmeleri gereken konular üzerine temel eğitim verilmekte ve iş başvuruları yapacakları web sayfaları, gazetelere yönlendirilmektedir. Öğrencilerin bulacakları işlerin kaliteleri İngilizce bilgileri ve mesleki tecrübelerine göre değişmektedir. Çok yüksek beklentileri olmayan, temel düzeyde işleri yapabilecek öğrencilerin çok daha hızlı iş buldukları görülmektedir.

Working Holiday Yeni Zelanda’da Eğitim: Yeni Zelanda’da Working Holiday programları katılan adaylar 12 hafta boyunca eğitim alabilirler. Genellikle adaylar önce eğitim alıp İngilizcelerini geliştirmek ve sonrasında işe başlamayı tercih etmektedir. Yeni Zelanda’da Working Holiday programı sırasında İngilizcenizi geliştirebileceğiniz okullarımızı Yeni Zelandada İngilizce sayfamızda bulabilirsiniz.

Working Holiday Konaklama: Working Holiday adayları Yeni Zelanda’da ilk vardıklarında aile yanı, pansiyon ve özel yurtlarda konaklamaktadırlar. Daha sonraları ise öğrenci evlerinde oda kiralamayı tercih etmektedirler.

Working Holiday Yeni Zelanda Vize: Working Holiday programları için özel bir vize türü bulunmaktadır. Programa sadece 100 aday kabul edildiği için erken başvuru önemlidir.

Work and Study, Work and Holiday ve Working Holiday programları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayınız.