Yurtdışı Eğitim Fırsat ve Kampanyalar

Chevening bursu, İngiliz Hükümeti tarafından verilmekte olup, İngiltere’de herhangi bir alanda 1 yıllık yüksek lisans programlarını kapsamaktadır. British Council tarafından yürütülmekte olan Chevening burs programı başvurularının 2015-2016 yılı için ise 2015 Ocak ayında yapılması beklenmektedir. Geçen yıl Chevening bursu ile Türkiye’den 16 öğrenci İngiltere’de eğitim almaya hak kazanmıştır. Chevening burs programına başvuracak adaylar; diplomasi, politika, finans, ekonomi, kamu yönetimi, sosyal bilimler, hukuk, insan hakları, medya alanlarında eğitim alabilmektedirler.

Chevening bursuna başvuru koşulları

Eğitim alınacak alanlara göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak şu koşulları içermektedir;

  • TC vatandaşı olmak,
  • 3.00 ve üzeri lisans not ortalamasına sahip olma,
  • İngilizceyi yazılı ve sözel olarak iyi iletişim kurabilecek düzeyde bilmek,
  • ilgili alanda en az 3 yıl çalışma deneyimine sahip olmaktır.
  • Başvuru sırasında adayların iki akademik, bir profesyonel olmak üzere üç adet referans mektubu, üniversite lisans not dökümü ve diplomaların başvuru sırasında teslim etmeleri gerekmektedir.
Chevening bursları neleri kapsar?

Burslar 3 ile 9 aylık araştırma veya 1 yıllık master programını eğitim ücreti kapsamaktadır. Aylık yemek ve konaklama gibi yaşam giderlerini karşılayacak kadar harçlık da sağlanmaktadır. Tezli programlar için tez harcamaları, vize masrafları ve bursa hak kazanan adaylar için IELTS test ücreti Chevening burs programı kapsamında karşılanmaktadır.

Chevening bursu ile İngiltere’de bir çok ünlü akademisyen, politikacı ve gazeteci İngiltere’de geçmiş yıllarda eğitim almışlardır.

Chevening bursları ve İngiltere’de master hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.