Amerikada Burslu Eğitim
Amerika’da Burslu Eğitim

Amerika’da üniversite eğitimi için her yıl binlerce yabancı öğrenci başvuru yapmaktadır. Yıllık eğitim ve yaşam ücreti ortalama 25.000 - 40.000 USD civarındadır. Bu miktar bir çok öğrenci için oldukça yüksektir. Amerikan üniversitelerinin sunduğu kısmi burslar, eğitim ve yaşam maliyetlerinin karşılanmasını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Amerikan üniversiteleri her yıl yüzlerce yabancı öğrenciyi akademik veya sportif başarılarına göre çeşitli burslar vererek kabul etmektedir. Bursların miktarları üniversitenin genel öğrenci sayısı, yabancı öğrenci sayısı, burs bütçelerine göre değişmektedir.

Amerika’dan üniversitelerinde iki tür burs bulunmaktadır. Akademik burslar ve Atletizm bursları.

Atletizm (Spor) bursları

Atletizm (Spor) bursları, öğrencilerin eğitim süreleri boyunca üniversitenin spor takımında oynamaları ve üniversitelerini yerel spor müsabakalarında temsil etmeleri karşılığı verilmektedir.

Spor bursları 18 ile 26 yaş arası genellikle lisans eğitimi alacak öğrencilere verilmektedir. Burs almak isteyen öğrencilerin İngilizce bilmesi, tercihen SAT sınavına girmiş olması, Türkiye’de lise mezunu olması veya üniversitenin ilk yıllarında olması gerekmektedir. İngilizce bilmeyen veya SAT sınavına girmemiş öğrenciler burs başvurularından sonra kendi imkanları ile ABD’de dil kurslarına giderek İngilizce ve SAT eksikliklerini giderebilmektedir.

Spor bursları erkek öğrencilerde futbol, basketbol, tenis dallarında, bayan öğrenciler de ise futbol, voleybol, basketbol ve tenis dallarında verilmektedir. Burslar dört yıllık lisans eğitimi için geçerli olup, eğitim, yurt konaklaması ve yemekleri karşılamaktadır. Burs oranları % 50 ile % 100 arasında değişmektedir.

Sporculara verilecek burs miktarları üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber, adayın spor dalındaki başarısına göre de değişir. Yüksek Lisans öğrencileri spor burslarından genelde faydalanamazlar

Spor Bursu Başvuruları

Spor bursuna başvuran adaylar her yıl Temmuz ayında Amerika’da yapılan 10 günlük spor kampına katılarak kendi spor alanlarında burs almaya hak kazanabilmektedirler.

Spor kampları futbol, tenis, basketbol ve golf spor dallarını içermektedir. Amatör ya da profesyonel olarak bu spor branşlarından birini yapan erkek ve kız öğrencilerin katıldığı bu kamplarda ortalama 8 maç yapmaktadır. Amerikan üniversitelerinin antrenörleri tarafından seçilenler burs alarak üniversite eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Spor kampı süresince adaylar yurtlarda iki veya üç kişilik odalarda kalmakta, yemeklerini kampta yemektedir. Kampa katılan öğrenciler havalimanından karşılanmakta ve kamp sonunda tekrar havalimanına bırakılmaktadır. Kampta öğrenciler için hafta sonu gezi ve aktivitelerde düzenlenmektedir.

Spor kampı Temmuz ayında gerçekleşecek olup, Son başvuru tarihi Nisan’dır. Spor kampına 16 - 26 yaş arası öğrenciler kabul edilmektedir.

Akademik Burslar

Amerikan üniversiteleri yabancı öğrencilere ülkelerindeki akademik başarılarına göre farklı oranlarda burslar da vermektedirler. Amerika’da burslu eğitim lisans ve yüksek lisans düzeyinden verilmektedir.

Amerika’da Burslu lisans eğitimi

Türkiye’de lise son sınıf, lise mezunu hatta üniversitelerin ilk yıllarında okuyan öğrenciler akademik başarı burslarına başvurabilmektedirler. ABD’de burslu eğitim programlarına başvuracak adayların yüksek not ortalamaları yanında, iyi derecede İngilizce bilmeleri ve SAT sınavından yüksek skor çıkarmış olmaları gerekmektedir.

Amerika’da Burslu yüksek lisans eğitimi

Türkiye ya da yurtdışındaki üniversitelerde son sınıf veya mezun öğrencilerin başvurduğu bu kategori için adayların yüksek not ortalamaları yanında, iyi derecede İngilizce bilmeleri ve GMAT / GRE sınavından yüksek skor çıkarmış olmaları gerekmektedir.

Amerikan üniversitelerinde akademik burs ile eğitim alacak öğrencilerin en geç mart ayında başvurması gerekmektedir. Amerikan üniversitelerinde verilen akademik burslar öğrencilerin eğitim, konaklama ve kampüsteki yemek masraflarının % 50 ile % 85’ini kapsamaktadır.

Akademik Burs Başvuruları

Akademik burs başvuruları yılın her dönemi yapılabilmektedir. Sonbahar döneminde eğitime başlayacak öğrencilerin en geç mart ayında başvuru yapmış olmaları gerekmektedir. Amerikan üniversiteleri Ocak, Nisan dönemlerinde de kayıt aldığı için yıl boyunca adayların burs başvurusu kabul edilmektedir.

Akademik burs başvurularında adayların akademik geçmişlerini (not ortalamaları , ödüller, yarışma sonuçları) ile ispatlamaları beklenmektedir. Adayların ayrıca etkin şekilde İngilizce bildiklerini TOEFL veya IELTS sınav sonucu ile belirlemeleri gerekmektedir. Adayların eğitmenlerinden alacağı referans mektupları, uluslar arası yayınları da etkili olmaktadır. Lisans eğitimi alacak öğrenciler için SAT, Yüksek lisans eğitimi alacak öğrenciler için ise GMAT, GRE sonuçları not ortalaması kadar önemlidir.

Amerika’da Spor bursları ve akademik burslu üniversite eğitimi hakkında detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız.