,
GKR Yurtdışı Eğitim Danışmanlık - AVUSTRALYA

AVUSTRALYA

GKR Yurtdışı Eğitim Danışmanlık - AVUSTRALYA

AVUSTRALYA

Avustralya, nüfusu 19 milyon civarında bulunan canlı, enerjik ve en önemlisi sıcakkanlı bir ülkedir. Dünü renkli, yarını parlak, bugünü ise son derece hoştur. Kültürel ve coğrafi çeşitlilik diyarı, sonsuz alan ve hareketli, zevkli, dünyanın en yaşanabilir şehirler ülkesidir. Avustralyalılar gıpta edilecek bir yaşam sürerler. Yumuşak, astropikal bir iklim yıl boyunca akla gelebilecek tüm spor ve eğlence olanaklarına imkan sunar. Avustralya’da yaşayan insanlarla, kültürlerle ve sonradan göçmen olmuş Avustralyalı insanlarla dünyanın en kozmopolit ülkesi haline gelmiştir. Avustralya’da eğitim standartlarının çok yüksek olduğu bilinmektedir. Günümüzde okullar, yüksekokullar ve üniversitelerde en son telekomünikasyon ve bilgisayar teknolojileri temel eğitim araçları olarak kabul edilmektedir.

Avustralya’da eğitim yılı Kuzey yarımküreden farklı olarak Şubat ayında başlar. Haziran ayında Türkiye’de eğitim yılını tamamlamış öğrencilere bu 6 aylık ara İngilizce dil bilgilerini tazelemeye iyi bir fırsat yaratabilir. Şubat ayından Aralık ayına süren eğitim yılında birçok program için son başvuru tarihleri Ekim ayı içerisindedir. Avustralya’da bazı üniversite ve meslek okulları ayrıca Temmuz ayında da öğrenci alır.

Avustralya’da bulunan birçok devlet ve özel üniversiteler, Türk öğrencileri kabul etmektedir. Türkiye’de lise mezunu olanlar üniversite eğitimlerine, İngilizce bilgileri de yeterliyse doğrudan başlayabilirler. Meslek yüksekokulu mezunu olanlar için Avustralya’da üniversitede ders saydırarak doğrudan dikey geçiş de yapabilirler. Örneğin, Türkiye’de iki yıllık işletme önlisans mezunu olan öğrenciler iki yıl daha eğitim alarak Avustralya’da işletme bölümü mezunu olurlar. Üniversitelerin kendi bünyelerinde dil okulu ve bölgelerinde özel dil kursları ile sınavsız geçiş anlaşması yapmaktadırlar. Bu sayede öğrenciler, dil kursu sonrasında üniversitenin İngilizce dil sınavına girmeden, eğitime başlama imkanına sahip olurlar. Avustralya’da üniversite eğitim ücretleri senelik 13.000 Avustralya Dolarından başlamaktadır.