FRANSA’DA DEVLET ÜNİVERSİTELERİ SON BAŞVURU TARİHİ 12 OCAK
FRANSA’DA DEVLET ÜNİVERSİTELERİ SON BAŞVURU TARİHİ 12 OCAK…

Fransa, üniversite eğitimi için dünya sıralamasında ABD ve İngiltere’den sonra, yabancı öğrencilerin tercih ettiği üçüncü ülke konumundadır. Fransa’daki eğitim kalitesi çok yüksek olmakla birlikte, eğitim oldukça ekonomiktir. Yaşam koşulları da birçok ülkeye kıyasla çok uygundur.

Çok eski bir eğitim geleneğine sahip olan ülkedeki sistem çok çeşitlidir: 83 üniversite, 200 mühendislik okulu, 200 ticaret ve yöneticilik okulu, 120 yüksek sanat okulu ve 20 mimarlık okulu bulunmaktadır. Ayrıca turizm, moda tasarımı gibi sektörlere yönelik 3000’den fazla eğitim kurumu mevcuttur. Sadece Paris’te değil, Fransa’nın birçok şehrinde, son derece başarılı üniversiteler yer almaktadır.

Fransa, her yıl kaynaklarının %20’sini eğitime ayırmaktadır. Devlet üniversitelerinde, öğrencinin eğitim maliyetinin çok büyük bir bölümü devlet tarafından karşılanmaktadır. Verilen eğitim ve diploma kalitesi sürekli denetlenir.

Fransız öğrencilerle yabancı öğrenciler arasında hiçbir ayırım yapılmaz. Okullara kabul için aranan şartlar, verilen diplomalar ve kayıt ücretleri aynıdır. Öğrenci hangi milletten olursa olsun, öğrenim masraflarının bir kısmını devlet üstlenmektedir.

Devlet üniversitelerinde eğitim genellikle Fransızca olmakla beraber, bazı üniversitelerde İngilizce eğitim veren bölümler de vardır. Özel üniversitelerde İngilizce eğitim seçeneği daha fazladır.

Üniversitelerde her düzeyde eğitim ve ulusal diplomalar verilir. Devlet üniversitelerindeki lisans programları, bazı fakülteler dışında genellikle 3 yıldır.

Kimler Fransa’da Üniversite Eğitimi ( Lisans ) Alabilir?

Fransa’daki lisans programları, Türkiye’deki Fransız okulu öğrencileri için çok iyi bir eğitim seçeneğidir. Fransız Okullarının diplomaları Fransa’da kabul görmektedir. Türkiye’de bir Fransız Okulundan mezun olan her öğrenci, Fransa Devlet Üniversitelerine başvurabilir.

Özel Üniversitelerin başvuruları ise hem Fransız Okulu öğrencilerine, hem de İngilizce ağırlıklı eğitim veren liselerden mezun olan öğrencilere açıktır.

Başvurular

Devlet Üniversiteleri ve Özel Üniversitelerin bir kısmı, Campus France sistemi aracılığıyla başvuru kabul etmektedir. Bazı özel üniversiteler içinse direkt başvuru gereklidir.

Devlet Üniversitelerine yapılacak başvurular, 3 seçeneğiyle üniversiteyle sınırlıdır. Bu yüzden okul seçiminin titizlikle yapılması çok önemlidir.

Başvuruların zamanında ve eksiksiz evrakla yapılması gereklidir. Başvuruların değerlendirilmesi sırasında öğrencinin lise not ortalaması, eğitim hayatı boyunca katıldığı yaz okulu programları, varsa yaptığı stajlar ve motivasyon mektupları dikkate alınarak karar verilir.

Başvuru Tarihleri

Campus France sistemine göre yapılacak Devlet Üniversitesi başvuruları, Aralık ayı ortası başlayıp, Ocak ayı ortasında sona erer. Devlet Üniversitelerinin son başvuru tarihleri kesindir ve geç başvurular için tolerans gösterilmez.

Özel Üniversitelerin başvuru tarihleri ise daha esnektir. Bir kısmı Eylül- Haziran ayları arasında, bir kısmı da Ocak-Mart ayları arasında başvuru kabul edebilmektedir.

Eğitim Ücretleri

Devlet Üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri, genellikle 200-500 Euro arasında değişmektedir. Özel Üniversitelerin ücretleri ise yıllık 9000 Euro’dan başlar.

Konaklama

Konaklama şekilleri, üniversitelerin bulunduğu şehirlere göre değişmektedir. Üniversite yurtları, paylaşımlı öğrenci evleri, stüdyo daireler gibi seçenekler mevcuttur. Üniversitelerin bulunduğu bazı şehirlerde, konaklama için devlet yardımı da vardır. Özel üniversiteler konaklama organizasyonu için yardımcı olmaktadır. Devlet üniversitelerine kabul edilen öğrenciler ise konaklama imkânlarını direkt yurt veya öğrenci evi organizasyonlarıyla yaparlar.

Yaşam Maliyetleri

Fransa’da yabancı bir öğrencinin aylık yaşam masrafı ( barınma, yemekler, ulaşım, kişisel harcamalar dâhil ) 800-1000 Euro olarak öngörülmektedir.

Vize

Fransa’da bir üniversiteden kabul alan öğrenciler, kabul belgesiyle birlikte Campus France ofisine giderek onay alır ve akabinde öğrenci vizesi işlemlerine başlar. Vize işlemleri yaklaşık 3 hafta sürmektedir.

Danışmanlık Hizmetlerimiz

Fransa’da üniversite eğitimine başlayacak öğrenciler için üniversite ve bölüm seçimi, Campus France elektronik dosyasının hazırlanması, motivasyon mektupları için tavsiye ve destek, dosyanın takibi hizmetleri verilmektedir. Direkt başvuru alan Özel Üniversite başvuruları için de elektronik dosyanın hazırlanması, belgelerin dosyalanıp eğitim kurumuna iletilmesi ve dosya takibi yapılmaktadır.